معرفی شخصیت برجسته حضرت معصومه علیهاالسلام

 

محدث گرانقدر حاج شیخ عباس قمی به هنگام بحث از دختران حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) می نویسد:

"برحسب آنچه به ما رسیده، افضل آنها سیده جلیله معظمه، فاطمه بنت امام موسی(علیه السلام)، معروف به حضرت معصومه است".(1)

پژوهشگر معاصر علامه بزرگوار حاج شیخ محمد تقی تستری، صاحب قاموس الرجال می نویسد:

"در میان فرزندان امام كاظم(علیه السلام) با آن همه كثرتشان بعد از امام رضا(علیه السلام)، كسی همسنگ حضرت معصومه(سلام الله علیها) نمی باشد".(2)

برای توجه  به عظمت فوق العاده و شخصیت وصف ناپذیر حضرت معصومه(سلام الله علیها) به نقل روایتی از امام صادق(علیه السلام) می پردازیم، و یادآور می شویم كه امام صادق(علیه السلام) هنگامی این حدیث را بیان فرموده اند كه نه تنها حضرت معصومه دیده به جهان نگشوده بود، بلكه پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر(علیه السلام) نیز متولد نشده بود. و اینك متن حدیث:

"آگاه باشید كه برای خدا حرمی هست و آن مكه است، و برای پیامبر خدا حرمی است و آن مدینه است، و برای امیرمؤمنان حرمی است و آن كوفه است.

آگاه باشید كه حرم من و فرزندان من بعد از من، قم است.

آگاه باشید كه قم كوفه كوچك ماست.

آگاه باشید كه برای بهشت هشت در است، سه تای آنها به سوی قم است.

بانوئی از فرزندان من، به نام"فاطمه" دختر موسی، در آنجا رحلت می كند كه با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند".(3)

این حدیث به جهت صدورش از امام صادق(علیه السلام) قبل از این كه حضرت معصومه و پدر بزرگوارش دیده به جهان بگشایند، از اهمیت خاصی برخوردار است و نكات مهمی را در بر دارد كه به برخی از آنها اشاره می شود:

1ـ قم حرم ائمه است.

در حدیث دیگر همین معنی از امام صادق(علیه السلام)روایت شده است.(4)

2ـ قم كوفه كوچک اهلبیت است.

شاید منظور این باشد كه بعد از ظهور حضرت بقیه الله ارواحنا فداه كوفه پایتخت حكومت جهانی آن حضرت خواهد بود.(5) و در آن موقع قم دومین پایگاه حكومت حقه خواهد بود. و شاید به همین جهت است كه عاشقان دلباخته حضرتش در دوران غیبت به مسجد سهله ـ‌ در كوفه ـ‌ و مسجد صاحب الزمان در جمكران ـ قم ـ رهنمون می شوند.

از این حدیث عظمت شهر كوفه نیز به خوبی روشن می شود،كه قم را با آن همه عظمتی كه دارد"كوفه‌ كوچک" نامیده اند.

علامه مجلسی در فصلی كه به ذكر فضایل و مناقب كوفه و اهل كوفه اختصاص داده، بیش از هفتاد حدیث در این رابطه ذكر كرده است.(6)

امام مشوه بودن چهره اهل كوفه در تاریخ به جهت تبلیغات مسموم امویان است، كه معاویه میلیون ها دینار صرف جعل حدیث بر علیه اهل كوفه نموده، به جرم محبت بی شائبه آنها نسبت به امیرمؤمنان(علیه السلام).

آگاه باشید كه برای خدا حرمی هست و آن مكه است، و برای پیامبر خدا حرمی است و آن مدینه است، و برای امیرمؤمنان حرمی است و آن كوفه است. آگاه باشید كه حرم من و فرزندان من بعد از من، قم است. آگاه باشید كه قم كوفه كوچك ماست. آگاه باشید كه برای بهشت هشت در است، سه تای آنها به سوی قم است. بانوئی از فرزندان من، به نام"فاطمه" دختر موسی، در آنجا رحلت می كند كه با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می شوند"

3ـ سه در از درهای بهشت به سوی قم است.

در حدیث دیگری آمده است كه یكی از درهای بهشت از آنِ اهل قم است (7)ولی در این حدیث شریف می فرماید: سه در از درهای بهشت به سوی قم است.

شاید این حدیث اشاره باشد به اینكه یك زمان طولانی قم مركز حوزه علمیه میشود و علوم آل محمد(علیه السلام) از این شهر به همه‌ نقاط جهان می رسد.

چنانكه در عصر ما بزرگترین آكادمی علمی جهان تشیع در این حوزه مقدسه است و در تمام نقاط جهان، علوم آل محمد از رهگذر پرورش یافتگان این حوزه مقدسه منتشر می شود. چنانكه در حدیث شریف تصریح شده كه:"دانش از این شهر به همه نقاط دنیا منتشر خواهد شد".(8)

روی این بیان قسمت اعظم كسانی كه با خاندان عصمت و طهارت آشنا هستند، از بركات این حوزه‌ مقدسه، اهل بهشت خواهند شد.

4ـ بانوئی از تبار من در قم رحلت می كند.

تشریف فرمائی حضرت معصومه(سلام الله علیها) برای گسترش چادر عصمتش به این مرز و بوم، و گشودن درِ رحمت به روی شیعیان اجداد طاهرینش در این سرزمین، و پشتوانه قرار گرفتنش برای حوزه علمیه قم، در علم الهی مقدر شده، به انبیا و اولیا اعلام شده بود، و رئیس مذهب حقه قبل از تولد این بانو و پدربزرگوارش، از آن ـ به صورت غیبی ـ‌ خبر داده است.

جالب این كه او را با نام و نام پدرش معرفی كرده و فرموده:"او فاطمه دختر موسی است".

5ـ همه شیعیان ما با شفاعت او وارد بهشت می شوند.

 

این تعبیر كه با شفاعت یك بانو همه شیعیان وارد بهشت بشوند، تا جائی كه این ناچیز سراغ دارد، در حق هیچ بانوی دیگری وارد نشده است، و او به حق نمایانگر جلال و جبروت حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) می باشد و همین حدیث برای اثبات شخصیت بسیار والای آن حضرت كافی است.

 

پی نوشت ها:

1ـ اعتقادات علامه مجلسی، مولی محمد باقر، متوفای 1110 هـ . چاپ سنگی.

2ـ اعجاز قرآن،‌علامه طباطبائی، متوفای 1402 هـ . چاپ 1362 ش. تهران.

3ـ أعلام المنجد = المنجد.

4ـ اعلام النساء، عمر رضا كحاله، چاپ 1404 هـ . بیروت.

5ـ اعلام الوری، امین الاسلام طبرسی، چاپ 1399 هـ . قم.

6ـ الأعلام، خیرالدین زركلی، متوفای 1396 هـ . چاپ پنجم 1980 م. بیروت.

7ـ اعیان الشیعه، سید محسن جبل عاملی، متوفای 1371 هـ . چاپ بیروت.

8ـ اعیان النساء، محمدرضا حكیمی، چاپ 1403 هـ . بیروت.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد