مسجد الاقصی ,مسجد قبه الصخره و صخره مقدس

 

 

مسجد قبه الصخره:

مسجد بزرگی که گنبد زیبا و مطلای آن زیر نور خورشید می درخشد. ساختمان مسجد هشت ضلعی با هشت دیوار و طول هر دیوار 20 متر و ارتفاع آن 10 متر. پنجره های مسجد دارای شیشه های رنگارنگ زیبا و ارتفاع گنبد از زمین حدود 20 متر می باشد. عبدالملک بن مروان خلیفه پنجم اموی در سال 72 هجری (691 میلادی) این مسجد را ساخت و محل آنرا بالای صخره مقدس (*) انتخاب کرد. جایی که پیامبر (ص) در سفر اسراء و معراج از آن عروج کرد. (1) بر قطعه ای از یک ستون مرمرین در جنوب غربی صخره "قدم محمد" قرار دارد که جای پای حضرت محمد (ص) است در شبی که به معراج رفت گویند 2000 سال پیش از خلقت آدم فرشتگان صخره را زیارت کردند و کشتی نوج پس از طوفان در آنجا مقام یافت، صخره یکی از سنگهای بهشت است، و از اینجاست که اسرافیل صور خود را خواهد دمید، صخره میان زمین و آسمان معلق است. اگر چه به سبب بناهای اطراف این امر به چشم آدمی نمی آید، تا زمان حضرت محمد (ص) همه پیامبران در اینجا نماز می گزاردند، موسی بر امر خدا آن را قبله قرار داد و غیره.

 

 

صخره مقدس:

طول این صخره 18 متر و عرض آن 13 متر است

مواضع مختلف صخره و اطراف آنرا به پیامبران مختلف نسبت می دهند (محراب سلیمان، مقام خلیل، مقام خضر، محراب داود و …). در 1099 صلیبیون وارد بیت المقدس شدند و قبه الصخره به "کلیسای شهسواران پرستشگاه"، تبدیل شد و داخل و خارج آن را با نقاشیها و تصاویر قدیسین مسیحی بیاراستند و صلیب بزرگی بر بالای گنبد نصب کردند. در 582 هجری قمری (1187 م) صلاح الدین ایوبی در بیت المقدس تغییراتی داد.

در زمان سلطان سلیمان قانونی (پادشاه عثمانی) بنای قبه الصخره کاملا" تجدید شد و در زمان سلاطین عثمانی گنبد مطلا گردید در سال 1964 مجددا" تجدید بنا گردید.(1)

 

مسجد الاقصی:

مسجدی با عظمت وسیع و با شکوه به طول 80 متر و عرض 55 متر و درون آن دهها ستون با طاقهای زیبا وجود دارد. مسجد الاقصی را عبد الملک بن مروان خلیفه اموی بعد از اتمام مسجد قبه الصخره فرمان ساختمان را صادر کرد. محل ساختمان را در جای "مسجد عمر" که آنرا هنگام فتح قدس بنا کرده بود انتخاب کرد. ولی عبد الملک بن مروان پیش از آنکه ساختمان مسجد الاقصی به پایان برسد. مرد و پسرش ولیدبن عبد الملک آن را به پایان رساند. در سال 1969 یک آتش سوری در مسجد الاقصی بدست یهودیان صورت گرفت که آثار آن آتش سوزی هنوز برجاست.

لازم به ذکر است که در کنار دیوار غربی مسجد دیوار براق (دیوار ندبه یهودیان) قرار دارد و یهودیان معتقدند سنگ بنای این دیوار از معبد سلیمان آورده شده است و برای یهودیان مقدس است. آنها ادعا می کنند که معبد سلیمان زیر این دیوار است به همین دلیل می خواهند مسجد الاقصی را ویران کنند و زیر آن را حفاری کنند تا به معبدی که ادعا می کنند آنجاست برسند. در حالی که معبد قبل از میلاد مسیح (ع) کاملا" ویران شده است.(1)


منابع:

1- همان کتاب سفر سندباد به قدس

1- کتاب تاریخ اورشلیم - دکتر سید جعفر حمیدی- انتشارات امیرکبیر- 1364 -صص 17 و 18

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد