24 ذيحجة - انگشتر بخشي حضرت علي علیه السلام به مستمند و نزول آيه ولايت

 

حذيفة بن يمان [از ياران معروف رسول خدا صلی الله علیه و آله] روايت كرد: پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله، دامادش حضرت علي علیه السلام را به يمن اعزام نموده بود و چون خودش قصد حجّة الوداع كرد، به علي علیه السلام پيام دادكه او نيز براي انجام حج به مكه رود. آن دو در مكه معظّمه به يكديگر رسيدند و ما در آن هنگام همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله بوديم.روزي، حضرت علي علیه السلام به جانب كعبه رفت و در آن جا به نماز مشغول بود و در آن هنگام مستمندي از راه رسيد و از مردم در خواست كمك مي كرد و چون به حضرت علي علیه السلام رسيد، آن حضرت در حال ركوع بود، پس در همان حال، انگشتر خود را از دستش بيرون آورد و آن را به مستمند بخشيد.

ما كه در حضور رسول خدا صلی الله علیه و آله بوديم، مشاهده نموديم كه بر آن حضرت آيه اي نازل گرديد و آن حضرت، آيه جديد النزول را براي ما قرائت كردند و آن عبارت بود از: اِنَّما وَ ليكُمُ اللهَ وَرَسُولُهُ وَ الَّذينَ يقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يؤتُونَ الزَّكاةَ وَهُم راكِعُونَ.(1)

پيامبراکرم صلی الله علیه و آله براي نزول آيه، تكبير گفت و سپس به ما فرمود: بر خيزيد برويم ببينيم اين صفاتي را كه خداوند متعال در اين آيه بيان كرده است، درباره چه كسي مي باشد؟ چون پيامبراکرم صلی الله علیه و آله وارد مسجد الحرام گرديد، فرد مستمندي را ديد و از او پرسيد: از كجا مي آيي؟

گفت: از نزد آن مرد نمازگذار مي آيم كه حلقه انگشتري خود را در حال ركوع، به من بخشيد. پيامبراکرم صلی الله علیه و آله بار ديگر تكبير گفت و جلو تر رفت، تا به علي علیه السلام رسيد، كه در حال خواندن نماز بود. از اوپرسيد: اي علي! امروز بر تو چه گذشت؟

حضرت علي علیه السلام داستان مرد نيازمند و انگشتر بخشيدن خود به وي را براي رسول خدا صلی الله علیه و آله بازگو كرد و پيامبراکرم صلی الله علیه و آله با شنيدن آن داستان، براي بار سوم، تكبير گفت.(2)

اين فضيلت ديگري براي مولاي متقيان امير مؤمنان علی علیه السلام است كه در قرآن مجيد بيان گرديد و خداوند متعال با نزول چنين آيه هايي، زمينه معرفي آن حضرت را براي جانشين رسول خدا صلی الله علیه و آله فراهم مي كرد، تا پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله امت اسلام بدون رهبر و پيشوا نمانند.

-

پی نوشت:

1- سوره مائده(5)، آيه 55

2- مسار الشيعه [شيخ مفيد]، ص23؛ الاقبال بالاعمال الحسنة [سيد بن طاووس]، ج2 ،ص241 و ص368 و ص371

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد