25 ذيحجة - روزه حضرت علي علیه السلام، همسر و فرزندانش و بخشش سه افطاري به نيازمندان

 

امام حسن مجتبي علیه السلام و امام حسين علیه السلام در ايام كودكي بيمار شدند و پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله به همراه برخي از صحابه از آنان عيادت نمودند و آن گاه پيامبر صلی الله علیه و آله به پدرشان حضرت علي علیه السلام فرمود: اگر براي بهبودي آنان نذري نمايي، اميد است خداوند سبحان زودتر شفا عنايت كند.

حضرت علي علیه السلام گفت: اي رسول خدا صلی الله علیه و آله! براي شفاي آن دو نذر مي كنم كه سه روز، روزه شكر به جاي آورم. حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و خدمت كارش فضّه نيز به مانند حضرت علي علیه السلام نذر كردند .

چند روزي نگذشت كه دو ريحانه رسول خدا صلی الله علیه و آله شفا يافتند و حضرت علي علیه السلام و همسرش فاطمه زهرا سلام الله علیها قصد كردند كه به نذرشان وفا كرده و سه روز، روزه شكر بگيرند .

در آن زمان وضع مادي اكثر مسلمانان، به ويژه خانواده حضرت علي علیه السلام بسيار پايين بود و به سختي مي گذشت.

بدين لحاظ آن حضرت ناچار گرديد، از شمعون بن حار ياي يهودي، مقداري جو قرض كند و آن را پس از آسياب كردن، براي پخت نان استفاده كند و يا به روايتي ديگر، براي شمعون يهودي مقداري پشم ريسيد و اجرت آن را، سه من جو دريافت كرد.

فاطمه زهرا سلام الله علیها، آن جو را آسياب كرد و به سه بخش تقسيم نمود و هر بخشي را براي افطاري يك روز جدا كرد و سپس آن ها را در سه روز متوالي نان پخت.

آنان از روز بيست و پنجم ذيحجّه شروع كردند به روزه گرفتن و ادا نمودن نذر خويش. حضرت علي علیه السلام در روز اول، نماز مغرب را با پيامبراکرم صلی الله علیه و آله به جا آورد و سپس براي صرف افطار به خانه رفت. ولي همين كه در سر سفره نشست، مستمند و بيچاره از راه رسيد و از آنان غذا طلبيد. حضرت علي علیه السلام فرمود كه سهميه وي را به آن فقير دهند. فاطمه زهرا سلام الله علیها، فضّه و امام حسن علیه السلام و امام حسين علیه السلام نيز به پيروي آن حضرت سهميه اندك خود  را به فقير داده و خودشان با آب افطار نمودند و روز بعد را با همين وضع روزه گرفتند. فاطمه زهرا سلام الله علیها در روز دوم، بخش ديگر آرد را نان پخت و منتظر افطار ماند كه او و همسر و فرزندانش با آن نان افطار كنند. ولي در اين شب نيز يتيمي از راه رسيد و در خواست غذا نمود. جملگي سهميه خود را به يتيم داده و خود با آب افطار كردند و روز سوم را با همان وضع روزه گرفتند.

در روز سوم نيز فاطمه زهرا سلام الله علیها باقي مانده آرد را نان پخت و در سر سفره گذاشت، تا هنگام افطار، همگي از آن تناول كنند،اما در اين شب نيز محتاج ديگري فرا رسيد. وي اسير بي بضاعت و گرسنه اي بود كه از فرط گرسنگي و دربه‌دري، به خانه امام علي علیه السلام پناه آورد. در اين شب نيز اهل خانه، غذاي خود را به اسير بخشيدند و تنها با آب افطار كردند.

روز چهارم، حضرت علي علیه السلام دست فرزندانش حسن و حسين (عليهما السلام) را گرفت و نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفت، در حالي كه فرزندانش از شدت گرسنگي مي لرزيدند.

پيامبراکرم صلی الله علیه و آله از وضعيت آنان پرسيد و حضرت علي علیه السلام ماجرا را براي آن حضرت تعريف كرد.

پيامبر صلی الله علیه و آله آن دو را در آغوش گرفت و به نزد دختر خود، حضرت فاطمه سلام الله علیها آمد و ديد وي در محراب عبادتش نشسته و به عبادت مشغول است، ولي چهره مباركش از گرسنگي زرد و چشمانش گود شده است و كلاً بي حال است.

پيامبر صلی الله علیه و آله از ديدن آنان بسيار متأثر و غمگين شد و دست بندگي به سوي پروردگارش بلند كرد و گفت: و اغوثاه،يا الله اهل بيت محمد يموتون جوعاً.

يعني:اي داد، اي خدا! اهل بيت محمد از گرسنگي مي ميرند.

در همين هنگام جبرئيل امين فرود آمد و عرض كرد: اي رسول خدا صلی الله علیه و آله آنچه خداوند متعال درباره اهل بيت تو عنايت كرده است،بنگر.

فرمود:چه چيزي را بنگرم!

جبرئيل امين اين سوره را كه در شأن فداكاري حضرت علیه السلام و همسرش فاطمه زهرا سلام الله علیها و فرزندانش حسن و حسين (عليهما السلام) نازل شد بر آن حضرت قرائت كرد: هَل اَتي عَلَي الاِنسانِ حينٌ مِنَ الدَّهرِ...اِنَّما نُطعِمُكُم لِوَجهِ اللهِ لا نُريدُ مِنكُم جَزائاً وَلا شَكوراً...(1)

بنا به روايتي در آن روز براي اهل بيت فداكار پيامبر صلی الله علیه و آله غذايي از آسمان فرود آمد و آن را تا هفت روز تناول كردند.(2)

بدين گونه، خداوند سبحان از ايثار و خود گذشتگي حضرت علي علیه السلام و خانواده بي نظيرش تقدير كرد و قلب پيامبراکرم صلی الله علیه و آله را تسلّي بخشيد.

-

پی نوشت:

1- سوره انسان(76)، كه به سوره "دهر" نيز مشهور است.

2- مسار الشيعه [شيخ مفيد]، ص23؛ الاقبال بالاعمال الحسننة [سيد بن طاووس]، ج2، ص374

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد