8 ذيحجّه - نخستين حج حضرت ابراهيم علیه السلام و حضرت اسماعيل علیه السلام

 

هنگامى كه حضرت اسماعيل علیه السلام به سنين ميان سالى رسيد، خداوند متعال به حضرت ابراهيم علیه السلام فرمان داد كه بار ديگر از شام به مكه رود و با يارى اسماعيل علیه السلام خانه خدا را تجديد بنا كند.

حضرت ابراهيم علیه السلام عرض كرد: پروردگارا! در چه مكانى آنرا بنا كنيم ؟

وحى شد، در همان مكانى كه پيش از تو، حضرت آدم علیه السلام در آن قبّه اى بنا نهاده بود.

آن گاه، جبرئيل مكان بيت الله را به ابراهيم علیه السلام نشان داد و براى وى، حدود و مساحت آن را معيّن نمود و پايه هاى آن را از بهشت آورد و هم چنين سنگى كه از برف سفيدتر بود، خداوند متعال آن را از بهشت براى حضرت ابراهيم علیه السلام نازل كرد، ولى پس از نصب بر ديوار كعبه و دست زدن مشركان و كافران بر آن، به رنگ سياه درآمد و به حجر الاسود معروف گرديد.

به هر حال حضرت اسماعيل علیه السلام از كوه "ذى طوى" سنگ مى آورد و حضرت ابراهيم علیه السلام ديوار خانه خدا را مى‌چيد. وى هنگامى كه ديوار را به مقدار نه ذراع از زمين بالا آورد، سنگ بهشتى را بر بدنه آن مكانى كه هم اكنون قرار دارد، نصب كرد. او براى كعبه، دو در گذاشت. يكى به سمت شرق و ديگرى به سمت غرب.

آن دو هنگامى كه كار ساخت كعبه را پايان آوردند،به زيارت آن پرداختند.

جبرئيل امين در روز هشتم ذىحجّه، كه روز "ترويه" است بر آنان نازل شد و به ابراهيم گفت: يا ابراهيم! قم فار تو من الماء؛ اى ابراهيم! برخيز و براى خود آب تهيه كن. زيرا در منى و عرفات، آب وجود ندارد. بدين لحاظ روز هشتم ذىحجّه روز "ترويه" ناميده شد.

آن گاه جبرئيل امين حضرت ابراهيم علیه السلام و فرزندش اسماعيل علیه السلام را به منى و عرفات راهنمايى كرد و اعمال حج را به آنان آموخت، همان طورى كه پيش ازآن، به حضرت آدم علیه السلام آموخته بود.(1)

در قرآن كريم، آيات متعددى به اين ماجرا پرداخته و آن را از زواياى گوناگون تشريح نموده است؛ از جمله، آيه هاى 125 تا 132 سوره بقره(2)،داستان ساخت كعبه به دست حضرت ابراهيم علیه السلام و فرزندش اسماعيل علیه السلام و در خواست‌هاى حضرت ابراهيم علیه السلام از محضر پروردگار متعال را بيان نمودند.

-

پی نوشت:

1- مجمع البيان (فضل بن حسن طبرسى)، ج 2-1، ص39 ؛ بحارالانوار ( علامه مجلسى)، ج 21، ص 99

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد