8 ذيحجّه - استقرار مراسم حج در ذىحجّه

 

از احاديث و روايات متعدد، به دست مى‌آيد كه انجام مراسم حج براى نخستين بار، از سوى حضرت آدم علیه السلام واقع گرديد و حج او، پس از پذيرفته شدن توبه‌اش بود و او در ماه ذىحجّة الحرام، اين عمل عبادى را به جاى آورد.(1)

در زمان حضرت ابراهيم علیه السلام و فرزندش حضرت اسماعيل علیه السلام، كه آن دو به امر پروردگار متعال، خانه خدا را تجديد بنا نموده بودند، در ايام ذىحجّه مراسم حج را به جاى آوردند (2) و اين سنّت الهى درميان اولاد و احفاد حضرت اسماعيل علیه السلام تا صدها سال برقرار بود، تا اينكه مردم جزيرةالعرب به تدريج به كفر و شرك روى آورد و خانه خدا را بت‌كده خويش قرار دادند، ولى مراسم حج را به خاطر افتخار و مزيّت خويش نگه داشتند.

آنان به دلايل شخصى و عدم شكيبايى در سه ماه حرام متوالى (ذىقعده، ذىحجّه و محرم) براى قتل، غارت و تجاوز به همديگر(3)، يا به انگيزه اقليمى و اوضاع جوّى جهت نگه داشتن ايّام حج در يك مقطع خاص از سال شمسى(4)، اقدام به جابجايى ماه هاى حرام كردند و قرآن مجيد با اشاره به كردار آنان، عملشان را مورد انتقاد و سرزنش قرارداد.

در قرآن كريم، در اين باره آمده است: اِنّمَا النَّسيى زيادَةُفى الكُفرِ يضَّلُ بِهِ اِلذّينَ كَفَرُوا يحِلُونَهُ عاماً وَ يحَّرِمُونَهُ عاماً، لِيوطِئُوا عِدَّةَ ما حَرَّمَ اللهُ فَيحِلُوا ما حَرَّمَ اللهُ زُينَ لَهُم سُوُء اَعمالِهِم. (5)

يعنى همانا فراموشى دركفر (عصرجاهليت)، بسيار بود كه بدان جهت گمراه مى‌شدند آنانى كه كفر ورزيده بودند، به طورى كه (ماه حرام را) در سالى حلال و در سال ديگر حرام مى‌شمردند، تا پاىمال كنند شمار آنچه را كه خداوند متعال حرام كرده است. پس حلال مى شمردند آن (ماهايى) را كه خداوند حرام كرده بود. (بدين ترتيب) كردار زشتشان بر آنان آراسته مى گرديد.

به هر روى، عرب هاى جزيرة العرب براى گريز از حرمت ما هاى حرام، ترفند هاى گوناگونى به كار بستند.

آنان بنا بر قولى، ماه هاي ذىقعده و ذىحجّه را ماه هاى حرام مى شمردند و سپس ماه محرم را حلال اعلام كرده و ماه صفر را به جاى آن حرام مى شمردند؛ تا اين كه هم حرمت سه ماه را نگه داشته و هم به مدت يك ماه در ميان آنها، فرصت جنگ و جدال و غارت داشته باشند.

بنا بر قولى ديگر، آنان در هر دو سال يك ماه را حرام مى شمرده و دو ماه ديگر راحلال مى دانستند. مثلاً دو سال پشت سر هم ماه ذىقعده و دو سال پشت سر هم ماه ذىحجّه را و دو سال متوالى ماه محرم را ماه حج قرار مى دادند و بقيه ماه ها را بر خود حلال مى كردند.

بدين گونه ماه هاى حرام و ايّام حج را دست خوش هواهاى نفسانى خود قرار داده و سنت الهى را تعطيل كردند.

اما با ظهور اسلام و آزاد سازى مكه معظّمه به دست تواناى رسول خدا صلی الله علیه و آله، از سنت شكنى عرب ها جلوگيرى شد و ماه حج و زيارت خانه خدا به جاى اصلى اش برگشت.(6)

عرب هاى جزيرة العرب در سال هشتم هجرى، حج را در ذىقعده انجام دادند، اما در سال نهم و دهم قمرى آن را در ماه ذىحجّه به جاى آوردند و در حجة الوداع، كه رسول خدا صلی الله علیه و آله در ذىحجّه سال دهم هجرى به زيارت خانه خدا رفته بود، همان ماه را براى هميشه، ماه انجام حج واجب قرار داد و در ضمن خطبه اى فرمود: همانا زمان، به مانند حياتى كه خداوند در آفرينش زمين و آسمان به وجود آورد، به جاى اصلى اش بر مى گردد. به اين صورت كه هر سال دوازده ماه دارد و چهار ماه از آنها حرام است كه سه ماه پشت سر هم (ذىقعده، ذىحجّه و محرم) و چهارمين ماه (رجب) كه ميان جمادى و شعبان قرار گرفته است.(7)

از آن هنگام، مراسم حج، همه ساله در ذىحجّه برگزار مى گردد.

-

پی نوشت:

1- بحار الانوار (علامه مجلسى)، ج11، ص 178 و ج 98، ص189

2- همان، ج 21، ص99 و مجمع البيان (فضل بن حسن طبرسى)، ج2-1، ص 39

3- بحار الانوار، ج9، ص79

4- همان ، ج 53، ص 39

5- سوره توبه (9)، آيه 37

6- بحار الانوار، ج 53، ص 39

7- مجمع البيان، ج 6-5، ص 45

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد