18 ذيحجة - رويدادهايي براي برخي از پيامبران الهي علیه السلام

 

بنا به نقل شيخ مفيد(ره) در مسارالشيعه، در اين روز مبارك، رويدادهاي بزرگي براي برخي از پيامبران الهي علیهم السلام به وقوع پيوست، كه به بعضي از آنها اشاره مي كنيم:

 

1- رهايي حضرت ابراهيم علیه السلام از آتش نمروديان:

 

قرآن كريم به اين واقعه اشاره نمود و فرمود: قالُواحَرِّ قُوهُ وَانصُرُوا آلِهَتَكُم اِن كُنتُم فاعِلينَ، قُلنا يا نارُكُوني بَرداً وَ سَلاماً عَلي اِبراهيمَ.(1)

 

2- پيروزي حضرت موسي علیه السلام بر ساحران فرعون و از ميان بردن سحر هاي ساحران فرعوني:

 

قرآن كريم در اين باره فرمود: قالَ فَأتِ بِهِ اِن كُنتَ مِنَ الصادِقينَ، فَألقي عَصاهُ فاِذاهِي ثُعبانٌ مُبينٌ.(2)

 

3- حضرت موسي علیه السلام طي حكمي يوشع بن نون علیه السلام را به جانشيني خويش برگزيد و در ميان قوم بني اسرائيل، درباره فضائل و شايستگي هايش به سخنراني پرداخت و اين قوم را بر تصميم خويش، شاهد گرفت.

 

4-حضرت سليمان بن داوود علیه السلام، طي حكمي آصف بن برخيا علیه السلام را جانشين خويش ساخت و مردم را بر اين تصميم خويش، شاهد گرفت و با دلائل و بيّنات روشن، شايستگي هاي وي را به اثبات رسانيد.

 

5- حضرت عيسي بن مريم علیه السلامجانشيني شمعون صفا علیه السلام را در نزد پيروانش آشكار كرد و وي را رسماً وصي خود گردانيد.

 

6- پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله در آخرين ماه هاي عمر شريف خود، داماد و پسر عمويش حضرت علي علیه السلام را جانشين خويش ساخت و ضمن معرفي وي به مسلمانان، از آنان در غديرخم بيعت گرفت.

 

به هر روي، اين روز، روز بسيار مبارك و با ميمنتي است.(3)

 

بنا به حديثي از ميثم تمّار [از خواصّ اصحاب حضرت علي علیه السلام و از حواريان و صاحبان سرّ آن حضرت] حوادث ذيل در ماه ذيحجّه و يا در هجدهم ذيحجّه به وقوع پيوست:

 

پذيرش توبه حضرت آدم علیه السلام؛ پذيرش توبه حضرت داوود علیه السلام؛ رهايي حضرت يونس علیه السلام از شكم ماهي و افتادن در ساحل دريا؛ استقرار يافتن كشتي حضرت نوح علیه السلام پس از فروكش كردن طوفان بر كوه جديد و رويداد هاي ديگر.(4)

-

پی نوشت:

1- سوره انبياء(21)، آيه 68و 69

2- سوره شعراء(26)، آيه 31 و32

3- مسارالشيعه [شيخ مفيد]، ص 22 ؛ بحارالأنوار [علامه مجلسي] ج 13، ص493

4- بحارالأنوار [ علامه مجلسي]، ج45، ص202

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد