29 ذيحجة - شهادت شيخ محمد خياباني

 

شيخ محمد خياباني در سال 1297 قمری در شهرستان خامنه به دنيا آمد. ابتدا نزد پدر به كار تجارت مشغول شد، اما علاقه به علم او را به سلك روحانيّت در آورد و مدارج علمي را به سرعت پيمود و در دروس عالي فقه و اصول و هيئت و نجوم شركت كرد.

در جريان استبداد صغير و محاصره تبريز، وي از اركان مبارزه بود؛ پس از خلع محمدعلي شاه از حكومت، از طرف مردم تبريز به مجلس شوراي ملي راه يافت، و در كنار افرادي همچون شهيد مدرّس به دفاع از حقوق مردم قيام كرد.

با نابسامانی اوضاع و اخراج نمايندگان آذربايجان از مجلس شوراي ملي، شيخ محمد خياباني در تبريز به تشكيل مجلس محلي و سپس قيام مردمي دست زد؛ در اين قيام كه روز 16 رجب 1338 ه.ق علني شد، تبريز از لوث حضور خائنان و بيگانگان پاك شد و زمام امور به دست خياباني و يارانش افتاد. اين قيام پيروزمندانه، پنج ماه ادامه داشت ولي سرانجام با خيانت مخبرالسّلطنه كه چهره‏اي موجّه و ملّي داشت، هواداران و ياران خياباني به قتل رسيده و يا خلع سلاح شدند و شيخ محمد خياباني در 29 ذيحجّه‏ سال 1338 ق (22 شهريور 1299 ش) به شهادت رسيد. پيكر وي را در گورستان سيد حمزّه در تبريز به خاك سپردند. سپس مزار وي را به جوار حرم حضرت عبدالعظيم حسنی در ری منتقل كردند. اين مزار هم‌اكنون در گورستان غربي حرم بين حرم و بازار نو قرار دارد.

گفتني است خياباني از بستگان مقام معظم رهبري و شوهر عمّه ايشان بود و عقدنامه خياباني در كتابخانه شخصي معظّم له موجود است.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد