1 ربيع الاول - نزول آيه اى در شأن امام على بن ابيطالب علیه السلام - سال اوّل هجرى قمرى

 

خداوند متعال براى تحسين و تقدير از كاركرد اميرمؤمنان، على بن ابى طالب علیه السلام كه در شب هجرت پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله خطر را به جان خويش خريد و براى فريب مشركان قريش در بستر پيامبر صلی الله علیه و آله آرميد، تا آن حضرت به راحتى از خانه خود و از شهر مكه بگريزد، آيه‏اى بر پيامبرش نازل كرد و جان نثارى، فداكارى، تعهّد و ايمان حضرت علي علیه السلام را ستود.

خداوند متعال در اين آيه مباركه فرمود: وَ مِنَ النّاسِ مَنْ يَشْري نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ، وَ اللّهُ رَئوُفٌ بِالْعِباد. (1)

يعنى: برخى از مردم با ايمان و فداكار همچون علي علیه السلام در ليلة المبيت، به هنگام خفتن در جايگاه پيامبر صلی الله علیه و آله جان خود را در برابر خشنودى خدا مى‏فروشند و خداوند نسبت به بندگانش مهربان است.

تمامى مفسران شيعه و اكثر مفسران اهل سنت، معتقدند كه شأن نزول اين آيه، فداكارى حضرت علي علیه السلام در ليلة المبيت و در بيان فضيلت و مقام آن حضرت است.

صاحب تفسير شريف " مجمع البيان " گفت: اين آيه در ميان راه مكه و مدينه، به هنگام هجرت پيامبر صلی الله علیه و آله بر آن حضرت نازل گرديد.(2)

هم چنين اين مفسر گرانقدر روايت كرد: هنگامى كه حضرت علي علیه السلام در بستر پيامبر صلی الله علیه و آله خوابيد تا پيامبر صلی الله علیه و آله از دسيسه مشركان بگريزد، جبرئيل در بالاى سر حضرت علي علیه السلام و ميكائيل در پايين پاهايش قرار گرفته ( و او را محافظت مى‏نمودند ) و جبرئيل به آن حضرت، مى‏گفت: آفرين و خوشا به افرادى مانند تو، اى پسر ابى طالب كه خداوند متعال در ميان فرشتگانش به تو مباهات مى‏كند و به تو مى‏نازد. (3)

 

پی نوشت:

1. سوره بقره (2)، آيه 207

2. مجمع البيان فى تفسير القرآن، ج 1-2، ص 535؛ تفسير نمونه، ج 2، ص 47

3. مجمع البيان فى تفسير القرآن، ج 1-2، ص 535؛ تفسير نمونه، ج 2، ص 46؛ تاريخ اليعقوبى، ج 1، ص 358

 

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد