9 ربيع الاول - هلاكت هشام بن عبدالملك - سال 125هجرى قمرى

 

هشام بن عبدالملك، دهمين خليفه اموى، در شعبان سال 105 قمرى پس از مرگ برادرش يزيد بن عبدالملك به منصب خلافت و حكومت نايل آمد.

وى، حاكمى جاه طلب و تنگ نظر بود و براى ارضاى هواهاى نفسانى خويش بسيارى از شهرها، اقوام و ملت‏ها را مورد تاخت و تاز سپاهيان جنايت كار خويش قرار داد و تعداد بى‏شمارى از مسلمانان و غير مسلمانان را با بهانه هايى غير منطقى و غير اخلاقى، از ميان برد.

يعقوبى، موّرخ نامدار اهل سنّت درباره شخصيت اخلاقى و ويژگى‏هاى رفتارى وى نوشت: و كان هشام من أحزم بنى اميه و أرجلهم، و كان بخيلاً، حسوداً، فظّاً، غليظاً، ظلوماً، شديد القسوة، بعيد الرّحمة، طويل اللسان. (1)

يعنى: هشام از افراد برجسته و از مردان نامور بنى اميه بود. او مردى بخيل، حسود، خشن، سخت گير، ستم گر، سنگ دل، بى‏رحم و دراز زبان بود.

هشام بن عبدالملك با اهل بيت علیه السلام و علويان آزاد مرد، كينه و دشمنى ديرينه‏اى داشت و أسباب سختى و آزار آنان را فراهم مى‏كرد و دست حاكمان و عاملان خويش در حجاز و عراق را در اعمال فشار و سخت‏گيرى آنان، باز مى‏گذاشت.

امام پنجم شيعيان، حضرت امام محمدباقر علیه السلام از سوى اين خليفه نابكار، سختى‏ها و فشارهاى زيادى را تحمل نمود و سرانجام در سال 114 قمرى، به دسيسه و دستور هشام و به توسط ابراهيم بن وليد بن عبدالملك، عامل خليفه در مدينه، به شهادت رسيد.(2)

به خاطر طولانى بودن خلافت هشام، رويدادهاى فراوانى در عصر وى، به ثبت و ضبط رسيد و در منابع تاريخى ذكر شد.

از جمله بيمارى طاعون در ميان مسلمانان شايع شد و تعداد بى‏شمارى از مردم و حيوانات آنان را از ميان برد.(3)

به هر روى، هشام بن عبدالملك، به روايت " يعقوبى " پس از نوزده سال و هفت ماه حكومت، در روز چهارشنبه، نهم ربيع الاوّل و به روايت نويسنده " الفتوح " در ششم ربيع الاوّل و به روايت " ابن اثير " در ششم ربيع الاخر سال 125 قمرى و در 53 سالگى و به روايتى در 61 سالگى به هلاكت رسيد و پس از وى، برادرزاده‏اش وليد بن يزيد به خلافت نايل آمد و مأموران وليد، بى‏درنگ خزانه‏هاى حكومتى و دارايى‏هاى دربار را تصاحب كرده و از هزينه كردن مخارج كفن و دفن هشام، جلوگيرى نمودند. بدين جهت، بدن هشام بدون كفن ماند و كسى حاضر به كفن دادن وى نشد، تا اين كه يكى از غلامان وى ،كفنى تهيه كرد و بدنش را با آن پوشاند.سپس بدن وى را در رصافه شام، در همان شهرى كه در آن به هلات رسيد، به خاك سپردند. (4)

 

پی نوشت:

1- تاريخ اليعقوبى، ج 2، ص 328

2- منتهى‏الآمال، ج2، ص 118؛ روز شمار تاريخ اسلام (ماه صفر)، ص 64

3- تاريخ اليعقوبى، ج 2، ص 328

4- تاريخ اليعقوبى، ج 2، ص 328؛ الفتوح، ج 8، ص 129 و الكامل فى التاريخ، ج 5، ص 261

 

 

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد