20 ربيع الاول - حكومت وليد بن يزيد اموى - سال 125 قمرى

 

وليد بن يزيد بن عبدالملك بن مروان،كه ازمخالفان عمويش هشام بن عبدالملك بود، پس از مرگ هشام در نهم ربيع الاوّل سال 125 قمرى، از اين واقعه بسيار خوشحال شد واز شدت خوشحالى غش كرد و پس از هوش آمدن، ازتبعيدگاه خويش يك راست به سوى دمشق حركت كرد. وى از اهالى شام و سراسر مناطق اسلامى، براى خويش بيعت گرفت و پس از آن برخى از دست اندركاران، عاملان و حاكمان هشام را از كار بركنار كرد و وابستگان و دوستان خويش را به جاى آنان گمارد.

"يوسف بن عمر ثقفى" حاكم كوفه، در عصر وى به مقام والايى دست يافت و به مقتدرترين شخصيت پس از خليفه، تبديل شد. زيرا وى در عصر هشام، خليفه را از عزل وليد بن يزيد از ولايت عهدى باز مى‏داشت.

در مقابل، "خالد بن عبدالله قسرى" كه در ايام هشام، بالاترين مقام وزارتى را بر عهده داشت و هشام را بر عزل وليد، تشويق و ترغيب مى‏كرد، در ايام خلافت وليد، به خوارى و زبونى افتاد و به دستور وليد، دستگير و زندانى شد و از سوى يوسف بن عمر، رقيب ديرين خويش به شديدترين وجه شكنجه و آزار شد و به طرز فجيعى به قتل رسيد (1).

مردم از كارهاى وليد بسيار ناراحت و خشمگين بودند. حتّى درباريان و دست اندركاران حكومت، در اندك مدتى، از فرايند حكومت وليد به تنگ آمده و نسبت به ادامه آن، ناخرسند بودند. بدين منظور، برخى از امويان، بر ضد وى شوريدند و مردم را بركشتن وى تحريك نمودند.سرانجام اعتراضات آنان به ثمر نشست و وليد به دست معترضان كشته شد و سرش از بدن جدا گرديد و در دمشق به دار آويخته شد. حكومت وى، بسيار كوتاه مدت بود وتنها از 20 ربيع الاوّل سال 125 تا جمادى الاخر 126 قمرى دوام يافت.(2) ابن اثير و طبرى، آغاز خلافت وليد را ماه ربيع الآخر سال 125 قمرى ذكر كرده‏اند.(3)

 

پی نوشت:

1- روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم)، ص 213

2- نك: تاريخ اليعقوبى، ج 2، ص 331؛ الفتوح، ج 8، ص 137؛ الكامل فى التاريخ، ج 5، ص 264

3- البداية و النهاية، ج 1، ص 3؛ تاريخ الطبرى، ج 5، ص 520

 

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد