10 ربيع الثاني – وفات آیت الله العظمی سید محمّد وحیدی - سال 289 هجرى قمرى

ولادت :

سال 1334 هـ.ق در يكى ازجمعه هاى ماه رجب خورشيد گريبان شهر شبستر را چاك زد و با لبخند پر معنا به دنيا فروغ و سرور را نويد داد كه آن هم تولد فرزندى از سلاله ائمه اطهار از صلب پدرى عالم و فقيه و مادرى عارف به حقوق اهل بيت در يك خانواده روحانى ديده به جهان گشود و از بدو تولد گويى هاتفى غيبى پدر و مادر را بشارت مى داد كه اين فرزند يكى از اختران سپهر اجتهاد و رادمردان تقوا خواهد شد پدر و مادر او را محمد ناميدند تا اقتداء كرده باشند بر نام جدشان حضرت محمد مصطفي صلّی الله عليه آله و سلّم.

 

تحصيلات :

مرحوم آيت الله سيد محمد وحيدى از هفت سالگى، تحصيلات خود را آغاز كرد. در دوازده سالگى به علوم حوزوى مشغول شد. سطوح مقدماتى را نزد والد گرامى خود و علماى شبستر گذراند. پانزده ساله بود كه براى تحصيلات بالاتر به تبريز رفت و در مدرسه طالبيه سكنا گزيد و با شوق و ذوق فراوان يك لحظه از درس و بحث باز نماند و از علماى تبريز نهايت استفاده را برد و پس از دو سال اقامت در آنجا براى تكميل دانش هاى خود رهسپار مركز مهم علمى و تحقيقى قم شد و در سال 1317 هـ.ش در سن 22 سالگى براى تكميل تحصيلات و استفاده از محضر مشاهير علما به سوى نجف اشرف رهسپار شد و از حوزه هاى درس مشاهير بزرگ نجف، استفاده نمود و در اين دوران، تدريس سطوح عالى را نيز آغاز كرد و جمع كثيرى از فاضلان و عالمان از حوزه درس ايشان بهره گرفتند .

معظم له پس از دو سال واندى اقامت در نجف و بهره گيرى از مراجع بزرگ وقت در سال 1320 هـ.ش مجددا به قم آمدند و در اين شهر اقامت گزيدند و در ضمن اشتغال به تحصيلات عالى و حضور در جلسه هاى درس خارج مراجع وقت، خود نيز در بيشتر ساعت به تدريس سطوح مختلف علوم دينى مشغول شدند و موفق به تربيت شاگردانى ممتازى گرديدند.

 

اساتيد :

ايشان سطوح مقدماتى را نزد والد گرامى و علماى شبستر گذراند و در قم درس هاى فقه و اصول آيات عظام و فقهاى بنام حضرات آيات: حاج شيخ عبدالكريم حائرى، سيد محمد حجت، حاج شيخ محمد على حائرى، سيد محمد تقى خوانسارى و مير سيد على يثربى كاشانى و بروجردى و در فلسفه و كلام از محضر حضرات آيات: شاه آبادى، شيخ مهدى مازندرانى، ميرزا آقا دامغانى خوشه هاى فراوانى چيد.

 

تدريس :

از سال 1380 هـ.ق درس خارج معظم له يكى از چند درس مهم حوزه علميه قم بود.

 

تأليفات :

تأليفات ارزشمند و آثار علمى مرحوم سيد محمد وحيدى، فصل درخشانى از زندگى علمى و معنوى ايشان را رقم مى زند كه از آن ميان مى توان به كتب زير اشاره نمود.

1 - مستمسكات الاحكام.

2 ـ الهدايه فى مسائل الاجاره.

3 ـ اللئالى المنتظمه فى مسائل المستحدثه.

4 ـ حاشيه عروة الوثقى.

5 ـ الفلاح فى مسائل النكاح .

6 ـ مجمع الفوايد فى شرح غرر الفرايد.

7 ـ حاشية منهاج الصالحين.

8 ـ وجيزة النافعه .

9 ـ تحفة الولاة.

10 ـ النقد و التفريعات .

11 ـ توضيح المسايل

12 ـ ذخيرة العباد .

13 ـ شرح دعاى سحر.

14 ـ تفسير قرآن كريم.

15 ـ مناسك حج

16 ـ شرح و ترجمه احاديث خصال شيخ صدوق.

17 ـ پرتو ولايت (شرح زيارت جامعه كبيره).

18 ـ كتابى مخطوط شامل پنجاه منبر فارسي.

 

خصوصيات اخلاقى :

آنچه عالمان دينى و دانشوران الهى را تشخص مى بخشد و آنان را در نزد مردم عزيز مى دارد ويژگى هاى اخلاقى و بر جستگى هاى روحى و آميختگى علم و عمل در آنان است.

ويژگى هاى معظم له را مى توان به طور خلاصه به موارد ذيل تقسيم كرد كه شرح هر يك از آنها در اين مقوله نمى گنجد.

1 - ايشان شناخت دين و عمل به دستورها و احكام آن را سرلوحه كار خويش قرار داده بودند به طورى كه هيچ چيز به اندازه دين براى ايشان با اهميت نبود.

2 - ايشان بر اين باور بودند كه اگر انسان امور خود را به خدا واگذار نمايد خداوند سبحان به خوبى كفايت امور وى را خواهد كرد. و تكيه گاه ايشان به خداوند و كارسازى او بود و حضرت حق را مسب الاسباب مى دانست و از اسباب ظاهرى چشم مى پوشيد.

3 ـ نظر ايشان در باره اهميت دادن به نماز اين بود كه شاخصه اى كه انسان مى تواند ايمان خود و ديگران را بسنجد نماز و تهجد است.

4 - معظم له، كه تمام زندگانى خود را در عشق به اهل بيت عليهم السلام سپرى ساخته بود به شفاعت و عنايت آن بزرگواران بسيار اميدوار بود و مى فرمود : همه ما در قيامت نيازمند شفاعت حضرت محمد صلّی الله وعليه آله و سلّم و وصى بلافصل او امير مؤمنان على عليه السلام و دخت والاگهر ايشان حضرت فاطمه الزهراء سلام الله عليها و فرزندان معصوم ايشان عليه السلام هستيم حتى فرشتگان مقرب الهى و پيامبران خدا به چنين شفاعتى نيازمندند.

5 - زهد ورزى در تمامى جنبه هاى زندگى ايشان كاملا مشهود بود در غذا، پوشاك ، مسكن و مركب سعى مى كرد در حد گذران زندگى و بقا و با قناعت باشد. در اين جنبه ها شديدا به خدا توكل داشت و هيچ گاه نگران رزق و روزى خويش نبود و با اطمينان كامل مى فرمود : هميشه در پى كسب روزى حلال باشيد.

6 - مردم دارى و رفق و مدارا با آنان از ديگر ويژگى هاى روحى و اخلاقى معظم له بود . ايشان به مردم بسيار علاقه داشت و به هدايت و ارشاد آنان عشق مى ورزيد. هيچ گاه از رفع مشكلات مردم، گوش دادن به سخنان و مطالب آنان و يا تبليغ احكام دينى برايشان، خسته نمى شد.

 

وفات :

مرحوم آيت الله سيد محمد وحيدى پس از ساليان طولانى تلاش علمى، دينى اجتماعى و سياسى براى تبليغ احكام الهى و سامان يابى امور مردم و خدمت رسانى به آنان سر انجام در شب چهارشنبه دهم ماه ربيع الثانى 1421 هـ.ق مصادف با سالگرد شهادت كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها ديده از جهان فرو بست و پيكر پاكش را در جوار كريمه اهل بيت حضرت معصومه سلام الله عليها به خاك سپردند.

 

منبع: سایت آل البیت

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد