10 جمادي الاول - كشته شدن خسرو پرويز به دست پسرش شيرويه - 9 هجري قمري

 

خسرو پرويز فرزند هرمز، فرزند انوشيروان، فرزند قباد ساساني، بيست و سومين پادشاه سلسله ساسانيان بود، كه از سال 591 تا 626 ميلادي بر تخت سلطنت ايران تكيه زد و تركتازي هاي زيادي نمود.

وي در عصر خويش، جنگ هاي خونيني با بهرام چوبين و پس از وي، با سپاهيان امپراتوري روم شرقي به راه انداخت.

در عصر وي، پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم به نبوت برانگيخته شد و پس از هجرت آن حضرت از مكه معظمه به مدينه منوره و تشكيل حكومت اسلامي، نامه اي از سوي پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم براي او ارسال گرديد، ولي وي به نامه پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم جسارت و نامه رسان را با تحقير برگردانيد و همين امر سبب گرديد كه رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم وي را نفرين كند.

خسرو پرويز نامه اي به عامل خويش در يمن نوشت و وي را فرمان داد كه دو تن از فرماندهان زبده خويش را به حجاز فرستاده و محمد بن عبدالله صلّی الله علیه و آله و سلّم را دستگير نمايند.

حاكم يمن بنا به دستور خسرو پرويز، دو تن از فرماندهان خويش را به مدينه اعزام و فرمان دستگيري پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم را به آنان صادر كرد. هنگامي كه آن دو بر پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم وارد شدند، پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم به آنان فرمود كه ديگر نيازي به اين كارها نيست، زيرا در شب گذشته شيرويه فرزند خسرو پرويز پدرش را كشت و خود بر جاي وي به تخت سلطنت تكيه زد.

همان طوري كه پيامبر اكرم صلّی الله علیه و آله و سلّم از عالم غيب خبر داده بود، قباد، معروف به شيرويه با هم دستي دولتمردان و فرماندهان عالي رتبه ساساني، پدرش خسرو پرويز را از سلطنت خلع و در دهم جمادي الاولي سال هفتم و يا نهم قمري، وي را به هلاكت رسانيد و به سلطنت بلند مدت وي ( از 591 تا 626 ميلادي) خاتمه داد و خود بر تخت سلطنت تكيه زد. (1)

 

1- نك: جاهليت و اسلام (علامه يحيي نوري)، ص 27 و ص 212؛ تاريخ ابن خلدون، ج1، ص 201؛ السيرة النبوية، ج1، ص 48

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد