27 جمادي الاول - شهادت ابوسلمه اسدي - 4 هجري قمري

 

ابوسلمه، عبدالله بن عبدالأسد بن هلال مخزومي، پيش از هجرت، در مكه معظمه از برة بنت عبدالمطلب ديده به جهان گشود. وي پسر عمه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم و برادر رضاعي آن حضرت بود. زيرا هر دوي آن ها، مدتي از ثويبه، كنيز ابولهب شير نوشيده و آن زن مكرمه، مقام دايه گري آن دو را بر عهده داشت.(1)

وي، در مكه معظمه با بانوي شريف و نجيب، به نام امّ سلمه (رض) ازدواج كرد و از او داراي فرزنداني شد. ابوسلمه، پس از هجرت به مدينه منوره از دلاورمردان مجاهد و ياران نزديك رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم بود. او در جنگ احد، به دست يكي از مشركان به نام ابواسامه جشمي، زخمي گرديد و پس از پايان جنگ و بازگشت به مدينه منوره، به مداواي زخم خويش پرداخت و پس از مدتي بهبودي حاصل شد. پيامبر صلی الله علیه و آله و سلّم، پس از حصول سلامت و بهبودي وي، او را در رأس سپاهيان مسلمان به سريه اي اعزام فرمود، كه به سريه ابي سلمه معروف گرديده است.

وي در اين سريه، با دشمنان پيامبر صلی الله علیه و آله و سلّم جنگيد و برخي از آنان را هلاك و تعدادي را زخمي و عده اي را اسير كرد و اسيران را به همراه غنايم فراوان به مدينه بازگردانيد و مورد تشويق و تحسين رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلّم قرار گرفت.

اما از بازگشت مجدد او به مدينه منوره، بيش از هفده روز نگذشته بود، كه زخم بازويش دوباره شدت گرفت و وي را در بستر بيماري انداخت.

اين بار، مداواي وي و تلاش هاي همسرش ام سلمه(رض) براي بهبودي و حصول سلامتي، نتيجه اي نداد و هم چنان در رنج و آزار بود، تا اين كه در اواخر جمادي الاولي، يعني سه روز مانده به پايان اين ماه، در سال چهارم قمري، روح شريفش به ملكوت اعلي پرواز و شهد شهادت را نوش جان كرد.

پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلّم كه به وي و خانواده اش بسيار علاقمند بود، پس از شهادت وي، نگذاشت خانواده اش بي سرپرست باقي بمانند و با پيشنهاد پسرش عمر بن ابي سلمه، پس از پايان عده وفات، با همسرش ام سلمه (رض) ازدواج كرد و از اين طريق، خانواده آن شهيد عالي مقام را در پناه خويش درآورد.(2)

 

1- البداية و النهاية (ابن كثير)، ج4، ص 103

2- نك: البداية و النهاية، ج4، ص 70 و ص 103؛ السيرة النبوية (ابن كثير)، ج3، ص 174

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد