14 جمادي الثاني - آغاز خلافت امين عباسي - سال 193 هجري قمري

 

پس از آن كه هارون الرشيد (پنجمين خليفه عباسي) در آغاز ماه جمادي الآخر سال 193 قمري در توس به هلاكت رسيد، فرزندش مأمون از سپاهيا وي در خراسان براي برادر خود امين عباسي بيعت گرفت و بي درنگ پيكي به بغداد روانه نمود، كه علاوه بر خبر مرگ هارون، اطاعت و بيعت خويش و ساير سپاهيان عباسي در خراسان را به استحضار برادرش رسانيد.

بنا به روايتي، صالح فرزند ديگر هارون الرشيد، پس از خاك سپاري بدن پدرش هارون، نامه اي براي برادرش امين نوشت و به همراه انگشتر مخصوص (كه مهر ويژه خلافت بود)، عبا و تازيانه پدرش هارون به وسيله رجاء خادم به بغداد ارسال نمود و در روز چهاردهم جمادي الآخر به دست امين رسيد. در آن هنگام، امين در كاخ خويش، به نام "خُلد" به سر مي برد و با شنيدن خبر مرگ پدرش هارون، از آن كاخ نقل مكان كرد و به كاخ طلا (كه قصر ويژه منصور دوانقي بود) و در كنار رود دجله قرار داشت رفت و به اعيان و اشراف، با رعام داد و خبر مرگ پدرش را به آگاهي آنان رسانيد و سپس بر اساس وصيت پدرش هارون، از آنان براي خويش بيعت گرفت و به عنوان ششمين خليفه عباسي، بر تخت خلافت استقرار يافت.

از آن زمان به بعد، از همه مردم در تمامي شهرها و مناطق تحت حكومت عباسيان، براي او بيعت گرفتند. اما پس از مدتي ميان او و برادرش مأمون، اختلافاتي پديد آمد و به تدريج شدت يافت و به جنگ بزرگي ميان سپاهيان آن دو تبديل گرديد و سرانجام سپاهيان مأمون با تصرف بغداد، امين را به قتل رسانيده و به حكومت وي پايان دادند و مأمون را به جاي وي بر تخت خلافت نشانيدند.(1)

1- نك: المحبر (محمد بن حبيب بغدادي)، ص 39؛ التنبيه و الاشراف (مسعودي)، ص 299؛ البداية و النهاية (ابن كثير)، ج1، ص 240

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد