15 جمادي الثاني - آغاز خلافت سليمان بن عبدالملك - سال 96 هجري قمري

 

سليمان بن عبدالملك بن مروان بن حكم اموي، كه مادر وي و برادرش وليد، ولادة بن عباس عبسي بود، پس از مرگ برادرش وليد، به عنوان هفتمين خليه اموي به مقام خلافت اسلامي نايل آمد.

وي به هنگام مرگ وليد، در رمله به سر مي برد و ولي عهد خلافت اسلامي از جانب پدر خويش بود. گرچه وليد بن عبدالملك تلاش فراواني به عمل آورد تا وي را از ولايت عهدي معزول و فرزند خود را به جاي وي به اين مقام منصوب كند، وليكن شرايط و مقتضيات لازم براي او فراهم نگرديد و به محض مرگ وليد، أعيان و اشراف حكومت از دمشق به سوي رمله رفتند تا با سليمان بيعت كنند. ولي سليمان بن عبدالملك نيز از رمله به سوي دمشق حركت كرد و در بيت المقدس به هم رسيدند و در آن جا با وي بيعت كرده و به عنوان خليفه مسلمانان بر وي سلام دادند.

سليمان بن عبدالملك پس از نايل شدن به خلافت اسلامي به دمشق رفت و دستگاه خلافت را تحويل گرفت و به هواداران خويش بخشش هاي زيادي نمود و نسبت به كساني كه برادرش وليد را در خلع سليمان از ولايت عهدي تحريك و تشويق مي نمودند، تضييقاتي قائل شد و فشارهاي گوناگوني بر آنان وارد كرد. از جمله قتيبة بن مسلم را از حكومت عراق معزول و به جاي او، يزيد بن مهلب را به حكومت عراق و خراسان منصوب كرد.

هم چنين وي پس از مرگ برادرش وليد بن عبدالملك، ساخت مسجد جامع اموي را تكميل نمود.(1)

1- البداية و النهاية (ابن كثير)، ج9، ص 188

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد