27 جمادي الثاني - شهادت امام هادي علیه السلام، بنا به قولي - سال 254 هجري قمري

 

امام علي بن محمد، معروف به امام هادي و امام علي النّقي علیه السلام، پيشواي دهم شيعيان، در نيمه ذي حجه سال 212 در روستاي "صريا" از توابع مدينه منوره ديده به جهان گشود.

پدرش امام محمد بن علي، معروف به جوادالائمه و امام محمد تقي علیه السلام، پيشواي نهم شيعيان و مادرش سمانه مغربيه، معروف به "سيّدة" بود.

مرحوم شيخ عباس قمي(ره) از كتاب جنات الخلود نقل كرد كه اين بانوي شريف، هميشه روزه مي گرفت و در زهد و تقوا، نظيري نداشت.(1)

امام هادي علیه السلام پس از شهادت جانسوز پدر بزرگوارش امام جواد علیه السلام در بغداد، به مقام منيع امامت نايل شد. در آن زمان، هشت سال و پنج ماه از عمر شريفش گذشته و به همراه مادر ارجمندش در مدينه به سر مي برد.

از آن هنگام به مدت سيزده سال در مدينه الرّسول صلی الله علیه و آله و سلّم اقامت داشت، تا اين كه متوكل عباسي (دهمين خليفه عباسيان) كه در دشمني با اهل بيت علیه السلام و آل علي بن ابي طالب علیه السلام معروف و مشهور بود، در سال 243 قمري آن امام همام را به سامرا (مقر خلافت خويش) طلبيد و در نزد خود، وي را تبعيد گونه نگه داشت.(2)

امام هادي علیه السلام در مدت عمر شريف خود با هفت تن از خلفاي عباسي، معاصر بود و آن ها عبارتند از: مأمون، معتصم، واثق، متوكل، منتصر، مستعين و معتز عباسي.

سرانجام در ايام خلافت معتز بالله عباسي، به دستور اين خليفه نابكار و جنايت كار، آن حضرت را با زهر مسموم و به شهادت رسانيدند.

از عمر شريف امام هادي علیه السلام در هنگام شهادتش، تنها 42، يا 41 و يا 40 سال گذشته بود.

گرچه در سال شهادتش، همگان اتفاق دارند كه در سال 254 قمري بود، ولي در روز و ماه شهادت جانگدازش اتفاقي ميان مورخان و سيره نگاران نيست. اكثر مورخان و سيره نگاران شيعه، آن را سوم رجب دانسته(3) ولي برخي از علماي شيعه و بسياري از اهل سنت، آن را 27 و يا 25 جمادي الآخر مي دانند.(4)

به هر روي، پس از شهادت امام هادي علیه السلام، يادگار سليل امامت، حضرت امام حسن عسكري علیه السلام بدن مطهر پدر را غسل و كفن نمود و بر وي نماز گزارد. آن گاه اهالي سامرا كه جملگي در عزا و ماتم آن حضرت بودند، بدن شريف وي را به خيابان بزرگ شهر، معروف به "شارع ابي احمد" تشييع و بر وي نماز گزاردند و سپس به خانه اش برگردانده، و در همان جا مدفون نمودند.

هم اكنون در حرم مطهر اين امام همام، غير از قبر شريف وي، قبر مطهر فرزندش امام حسن عسكري علیه السلام و قبر حكيمه خاتون دختر امام جواد علیه السلام و قبر نرگس خاتون همسر امام حسن عسكري علیه السلام و مادر ارجمند امام زمان، حضرت حجت بن الحسن علیه السلام قرار دارد و اين چهار قبر مطهر، مزار شيعيان و شيفتگان اهل بيت علیه السلام در اين شهر مقدس مي باشد.

 

پی نوشت:

1- منتهي الآمال (شيخ عباس قمي)، ج2، ص 361

2- همان، ص 384؛ المستجاد (علامه حلي)، ص 217

3- همان دو؛ زندگاني چهارده معصوم  علیه السلام – ترجمه اعلام الوري – ، ص 471؛ الارشاد (شيخ مفيد)، ص 635؛ وقايع الايام (شيخ عباس قمي)، ص 282؛ كشف الغمه (علي بن عيسي اربلي)، ج3، ص 229؛ تاج المواليد (علامه طبرسي)، ص 54

4- تاريخ اليعقوبي، ج2، ص 503؛ تاريخ الطبري، ج7، ص 519

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد