20 شعبان - ورود عبدالرحمن بن ملجم مرادي به كوفه

 

پس از پايان جنگ نهروان و شكست سنگين خوارج نهروان به دست سپاهيان حضرت علي علیه السلام، تعداد اندكي از بازماندگان خوارج از صحنه نبرد گريخته و به ديار گوناگون پراكنده گرديدند. عده اي از آنان به مكه گريخته و در پناه خانه أمن الهي مأوا گرفتند و هر از گاهي جلسه اي تشكيل داده و درباره ادامه حيات ننگين خويش و دسيسه بر ضد خلافت امام علي بن ابي طالب علیه السلام به گفت و گو و رايزني مي پرداختند. تا اين كه در نشستي، سه تن از آنان سوگند خورده و هم پيمان شدند تا سه زمامدار مهم عصر، يعني امام علي بن ابي طالب علیه السلام، معاويه بن ابي سفيان و عمرو بن عاص را از ميان بردارند و حكومت اسلامي را به شوراي مسلمانان واگذارند.

عبدالرحمن بن ملجم مرادي، كشتن امام علي علیه السلام را بر عهده گرفت و حجاج بن عبيدالله صريمي، معروف به بركه بن عبيدالله كشتن معاويه را و عمرو بن بكر كشتن عمرو بن عاص را در يك شب و در يك ساعت مقرر بر عهده گرفتند و براي عملي ساختن هدفشان راهي كوفه، شام و مصر شدند.(1)

عبدالرحمن بن ملجم مرادي، در بيستم شعبان سال 40 قمري وارد كوفه گرديد و در خانه اشعث بن قيس كندي سكونت يافت(2) و با راهنمايي هاي وي با دختري بنام قطام بنت علقمه، آشنا و دلباخته زيبايي هاي منحصر به فرد وي گرديد و از او خواستگاري نمود. قطام، پذيرش ازدواج وي را موكول به كشتن امام علي علیه السلام نمود. زيرا پدر و برادرانش در نبرد نهروان به دست سپاهيان امام علي علیه السلام كشته شده بودند و از اين بابت، وي كينه اميرمؤمنان علیه السلام را در دل پرورانده و در كمين انتقام نشسته بود.

به هر روي، عبدالرحمن بن ملجم مرادي به مدت يك ماه در كوفه اقامت نمود و راه هاي ترور امام علي علیه السلام را بررسي و در شب موعود، يعني شب 19 رمضان، نيت پليدش را عملي كرد و به هنگام نماز صبح، ضربت سختي بر فرق مبارك امام علي علیه السلام در محراب مسجد اعظم كوفه وارد گردانيد.(3)

بر اثر آن ضربت شيطاني، امام علي علیه السلام در شب 21 رمضان سال 40 هجري قمري به لقاء الله پيوست و تمامي دوستداران اهل بيت علیه السلام و عدالت جويان و حق گرايان را در ماتم نشانيد.

 

پی نوشت ها:

1- أنساب الاشراف – ترجمه اميرالمؤمنين علیه السلام- (احمد بن يحيي بلاذري)، ص 389؛ منتهي الآمال (شيخ عباس قمي)، ج1، ص 169

2- نهج السعاده (محمودي)، ج2، ص 708

3- أنساب الاشراف، ص 389؛ منتهي الآمال، ج1، ص 168؛ الارشاد (شيخ مفيد)، ص 20

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد