8 شوال - تخريب بُقاع‌متبركه ائمه‌بقيع علیه السلام(1344 ق)

 

با تسلط يافتن وهابيون بر مدينه، قبور ائمه شيعه و بسياري از بزرگان اسلام توسط اين فرقه منحرف ويران گرديد. تا آن زمان، بر روي قبور ائمه شيعه و ساير بزرگان اسلام كه در مدينه مدفون بودند، گنبد قرارداشت. اما از اين زمان به بعد وهابيون باتخريب قبور و از بين بردن ضريح و گنبدي كه بر روي تربت ائمه و بزرگان اسلام قرار داشت، مسلمانان را از فيض زيارت بارگاه آن بزرگواران محروم ساختند.

 از جمله قبوري كه در جريان اين واقعه ويران گرديد، بارگاه و مقبره‏ي امام حسن مجتبي علیه السلام، امام سجاد علیه السلام، امام محمد باقر علیه السلام و امام جعفر صادق علیه السلام بود. همچنين قبر حضرت عبدا... و حضرت آمنه پدر و مادر حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم، مالك پيشواي مالكي، عباس عموي پيامبر، اسماعيل از فرزندان امام صادق علیه السلام و... نيز ويران گرديد.

اين حركت وحشيانه‏ وهابيون، جهان اسلام، به ويژه ايرانيان را شديداً متأثر نمود. با فشار علماي ايران، دولت وقت فردي را مامور بررسي ابعاد واقعه كرد. اين فرد ميرزا حبيب‌ا... هويدا، پدر اميرعباس هويدا، از بزرگان بهائيت بود! كه در آن زمان در وزارت امور خارجه فعاليت مي‌كرد. وي پس از بازديد از بقيع، گزارشي به نفع سعودي‌ها تنظيم كرد و به دربار ايران اين‌گونه نوشت؛ «جز چند گلوله كه در اثر جنگ قواي شريف حجاز و آل سعود به گنبد ها خورده و مشخص نيست از جانب كدام گروه شليك شده در بقيع اتفاق خاصي نيفتاده است!»

در واقع اين عنصر فرقه بهائي، به ياري وهابيت كه فرقه همزاد استعماري بهائيت در عربستان بود، كوشيد با گزارش‌هاي ناقص خود از حساسيت ايران نسبت به ابعاد فاجعه بكاهد و موجبات تحكيم دولت وهابي آل سعود را در حجاز فراهم كند.

لغو قرارداد 1975 الجزاير از سوي صدام:

با پيروزي انقلاب اسلامي، ساختار امنيتي متمايل به غرب، در منطقه فروپاشيد و خاورميانه با بحران خلأ قدرت طرفدار غرب مواجه گرديد. در نتيجه، رقابت برسرِ كسب مقام ژاندارمي و جانشيني شاه در منطقه شدت يافت و قدرت‏هاي جهان كه منافع خود را از وقوع انقلاب اسلامي در خطر مي‏ديدند، تصميم به سرنگوني نظام نوپاي اسلامي گرفتند. از اين رو، با حمايت و تشويق رژيم بعث عراق، هدف خود را تعقيب ‏كردند. همزمان، ايران اسلامي كه درگير مشكلات داخلي پس از انقلاب و نابساماني‏هاي برجاي مانده از رژيم گذشته بود، رژيم بعثي از فرصت استفاده كرده، به طور مكرر، به تجاوز هوايي، زميني و دريايي عليه ايران اقدام مي‌كرد. پس از چند ماه كه از حملات پراكنده ارتش بعث عراق مي‌گذشت، مجلس ملي عراق، جلسه اضطراري تشكيل داد و صدام، قرارداد 1975 الجزاير كه مرزهاي دو كشور را معين كرده بود، ملغي اعلام كرد.

براساس تصميم صدام، اروندرود به طور كامل به عراق تعلق پيدا مي‏كرد. وي با الغاي يكطرفه قرارداد 1975م، در حقيقت آغاز تجاوز نظامي را اعلام كرد. سپس با تهاجمي فراگير جنگ تحميلي را 31 شهريور 1359 آغاز كرد. اين جنگ كه 94 ماه به طول انجاميد به صحنه حماسه‏اي جاودان از رشادت‏هاي ملت غيور ايران تبديل شد.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد