11 شوال - سفر تبليغي پيامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم به طائف

 

سفر تبليغي پيامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم به شهر طائف در نزديكي مكه در حالي صورت گرفت كه به تازگي ابوطالب، ياور و حامي بزرگ آن حضرت، وفات يافته و به همين دليل، مشركان قريش بر آزار و اذيت خود عليه پيامبر، افزوده بودند. بنابراين اگر اهالي طائف به اسلام مي‏گرويدند، اين شهر پايگاه و محل امني براي مسلمانان تحت ستم مكه مي‏شد.

اما سران قبيله ثقيف در طائف، نه تنها به خداي يكتا و رسالت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ايمان نياوردند، بلكه به تحريك آن‏ها، برخي مردم نادان، پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم را مورد آزار و اذيت قرار دادند و ايشان را مجروح كردند. در پايان اين سفر، عداس غلام يكي از سران طائف كه آئين مسيحي بود، از پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم پذيرائي كرد و به ايشان ايمان آورد. مدت توقف آن حضرت در طائف را برخي ده روز و برخى يك ماه ذكر كرده‏اند.

 

روز بزرگداشت مولانا

جلال الدين محمد بن بهاء الدين محمد، معروف به مولانا و مولوي، در سال 604 ق در بلخ به دنيا آمد. در كودكي با پدرش، مقارن حمله مغول به آسياي صغير(تركيه امروزي) رفت و در قونيه مستقر شد.

مولوي پس از فراگيري علوم از پدر و ديگر استادان صوفي و حنفي‌مذهب قونيه و حلب به تدريس پرداخت. از مولوي آثار بي‏نظيري بر جاي مانده كه مثنوي معنوي، ديوان شمس تبريزي، فيه ما فيه و... از آن جمله است. اشعار و آثار وي در عين سادگي و اشتمال بر مضامين عرفاني، جنبه‌هاي تعليمي قابل توجه دارد. با اين حال برخي جلوه‌هاي نادرست آراي مولانا را نيز بايد در نظر گرفت. مولانا در سال 672‌ق در 68 سالگي به ديار باقي شتافت و در قونيه به خاك سپرده شد.

پس از تاسيس دولت عثماني، پادشاهان اين امپراطوري «تصوف مولويه» را با مشرب سياسي خود سازگارتر ديده و به تبليغ و نشر آن اهتمام ورزيدند. در مقابل، اديبان دوره صفويه مي‌كوشيدند با انتساب اشعاري به مولوي وي را شيعه معرفي كنند. بزرگاني چون علامه محمدتقي جعفري، سيد جعفر شهيدي و... بر آثار وي شرح‌هاي متعددي نوشته‌اند. مرحوم آيت‌الله سيدجواد مدرسي يزدي، پدر بزرگوار آيت‌الله مدرسي (عضو فقهاي شوراي نگهبان) نيز کتابي با عنوان «نقدي بر مثنوي» نوشته‌اند كه برخي ديدگاه‌هاي نادرست مولوي به ويژه بي‌مهري‌هاي وي نسبت به اهل بيت علیه السلام و ديدگاه‌ وي در خصوص سوگواري حضرت اباعبدا... علیه السلام را ضمن بررسي، مورد نقد قرار داده‌اند.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد