28 شوال - آغاز خلافت قاهر بالله عباسي

 

سال 320 هجري قمري: آغاز خلافت قاهر بالله عباسي

پس از كشته شدن مقتدر عباسي، به دست مؤنس خادم، نقش آفرينان اصلي خلافت عباسي و فرماندهان قدرتمند دربار، محمد بن معتضد بن موفق بن متوكل را به دارالخلافه آورده و رداي خلافت را بر وي پوشانيده و وي را به "القاهر بالله" ملقب ساختند. نام مادرش "قبول" و تاريخ خلافتش 28 شوال سال 320 قمري بود. وي، عبيدالله بن محمد كلواذي را جانشين محمد بن علي بن مقله، در امر وزارت نمود. زيرا ابن مقله درآن زمان، در بغداد نبود و در سرزمين فارس به سر مي برد و وزير اصلي دربار، ابن مقله و جانشين وي كلواذي شده بود.(1)

قاهر عباسي، از فرزندان مقتدر مقتول بيعت گرفت و زندگي را بر آنان سخت نمود و تمام خانواده و وابستگان وي را مورد اذيت و آزار قرار داد.

گفته شد كه به دستور وي، مادر مقتدر عباسي را زدند و سپس او را به سقف آويزان كرده، به طوري كه بولش بر صورتش جاري مي شد و به همان حال بود، تا از دنيا رفت.

مدت خلافت قاهر، كوتاه بود و تنها يك سال و شش ماه بر سرير حكومت ماند و آن گاه، قضايا بر عليه او ورق خورد و او مورد خشم فرماندهان قدرتمند دربار قرار گرفت و از خلافت بركنار شد.

علاوه بر خلع وي از خلافت، چشمان وي را ميل كشيده و او را نابينا نمودند. از آن پس، وي به بيچارگي و تهيدستي سختي مبتلا شد و تا آخر عمرش، به ذلت زندگي كرد. گفته شد، وي پوششي بسيار حقير و كهنه بر تن داشت و به مردم مي گفت: ايها الناس، بر من تصدّق كنيد. همانا ديروز امير شما بودم و امروز از فقراي مسلمانان مي باشم.(2)

پی نوشت:

1- التنبيه و الاشراف (مسعودي)، ص 336؛ صله تاريخ الطبري (قرطبي)، ص 127

2- وقايع الايام (شيخ عباس قمي)، ص 84

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد