1 محرم - وفات محمد حنفيه، فرزند امير مومنان علیه السلام - سال 81 هجري قمري

 

محمد حنفيه، نخستين فرزند امام علي بن ابي طالب(ع) از ساير همسرانش، پس از شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) بود.

حضرت علي(ع)، تا همسر گرانمايه اش فاطمه زهرا(س) زنده بود، به احترام وي، همسر ديگري برنگزيد و در ايّام نه سال زندگي شيرين خود، در كنار هم بوده و به يكديگر افتخار مي كردند و داراي چهار فرزند عزيز، به نام هاي: امام حسن(ع)، امام حسين(ع)، حضرت زينب(س) و حضرت ام كلثوم(س) شدند و آخرين فرزندشان كه نامش محسن(ع) بود، بر اثر ضرب و شتم مأموران خليفه وقت به وجود نازنين مادرش فاطمه زهرا(س) در جريان خلافت اسلامي، به شهادت رسيد و غير زنده به دنيا آمد.

پس از شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، امام علي(ع) با چند تن از بانوان مكرمه ازدواج كرد، كه يكي از آنان، خوله بنت جعفر بن قيس بود.

اين بانوي شريفه، پس از مدتي فرزندي براي همسر بزرگوارش به ارمغان آورد، كه امام علي(ع) وي را "محمد" ناميد و كنيه "ابوالقاسم" را برايش برگزيد و به خاطر شدت علاقه به پيامبر(ص)، نام و كنيه فرزند خويش را هم نام و هم كنيه آن حضرت قرار داد.

محمد بن علي(ع)، به خاطر منتهي شدن نَسَب مادري اش به حنفيه بن جيم، ملّقب به محمد حنفيه و يا محمد بن حنفيه گرديد.

وي در عصر خلافت عمر بن خطاب ] حدود سال 16 قمري[ در مدينه به دنيا آمد و در اوّل محرم سال 81 قمري، در سنّ 65 سالگي و در عصر خلافت عبدالملك بن مروان اموي، بدرود حيات گفت و در قبرستان بقيع، در مدينه منورّه به خاك سپرده شد. (1)

برخي از شيعيان، پس از شهادت امام حسين(ع) اعتقاد به امامت محمد حنفيه پيدا كرده و به "كيسانيه" معروف شدند. اين مذهب، نخستين انشعابي بود كه در ميان شيعيان امير مؤمنان(ع) و پيروان اهل بيت(ع) به وجود آمد. كيسانيه معتقد بودند، كه محمد حنفيه، امام چهارم شيعيان و همان مهدي موعود است، كه در كوه هاي رضوي ] كوهستاني در يمن[ مقيم شده و روزي ظهور خواهد كرد.(2)

گرچه براي اين مذهب انحرافي، پيرواني در گذشته، در عالم اسلام به وجود آمد ولي خوشبختانه هم اكنون، اين مذهب منقرض شده و اثري از آن نيست.

 

پی نوشت ها:

1- نك: أنساب الأشراف (احمد بن يحيي بلاذري)، ص 110؛ الارشاد (شيخ مفيد)، ص 354؛ كشف الغمه (علي بن عيسي اربلي)، ج1، ص 590؛ منتهي الآمال (شيخ عباس قمي)، ج1، ص 186

2- شيعه در اسلام (علامه طباطبايي)، ص 33

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد