12 محرم - ورود اسيران كربلا به كوفه و خاكسپاري شهداي عاشورا (61 ق)

 

روز دوازدهم محرم سال 61 قمري، كاروان اسيران كربلا، وارد كوفه شد. در كوفه امام سجاد(ع) و حضرت زينب(س)،طي خطبه‌هائي ستم‏ و جنايات امويان را افشا كردند و مردم اين شهر را به خاطر ياري نكردن امام حسين(ع) و همراهي با لشكر ابن زياد سرزنش كردند. در همين روز، مردم قبيله بني‏اسد از روستاي غاضريه به كربلا رسيدند و با كشته‌هاي در خون فتاده امام حسين(ع) و ياران باوفايي آن حضرت، مواجه شدند و پيكرهاي مطهر شهدا را به خاك سپردند كه البته امام سجاد(ع) شخصا" بدن مطهر امام حسين(ع) را دفن نمودند.

 

3.وفات شيخ "صفي‏الدين اردبيلي" (735 ق)

ابوالفتح شمس الدين سيد اسحاق بن سيد امين‏الدين جبرييلِ موسوي اردبيلي، معروف به صفي‏الدين اردبيلي، از عرفا و مشايخ قرن هشتم است. نسب وي با 19 واسطه به جناب حمزة بن موسي بن جعفر(ع) مي‏رسد و با اين كه از سادات بود به رسم زمانه و به دليل قُطبيت در تصوف، به "شيخ" شهرت يافت.

شيخ صفي‏ در 20سالگي به گيلان رفت و از محضر شيخ محمد، معروف به زاهد گيلاني بهره برد و پس از وي جانشين استاد شد. نفوذ معنوي صفي‏الدين در ميان مردم بسيار زياد بود تا جائي كه تيمور گوركاني، سرداران بسياري را كه از ديار بكر (شمال سوريه و شرق تركيه) اسير گرفته بود براي جلب رضايت شيخ صفي، آزاد كرد.

رياست طريقت صوفيه در خاندان شيخ صفي موروثي شد و فرزندان وي توانستند با محبتي كه سرداران دياربكر به آنها داشتند، قدرت سياسي-معنوي عظيمي كسب كنند. نوادگان شيخ، با تكيه بر همين قدرت، سلسله صفويه را بنا كردند.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد