15 محرم - تهاجم لشكر يزيد به مكّه و تخريب خانه خدا (64 ق)

 

پس از مرگ معاويه در 15 رجب 60، پسرش يزيد از اين تاريخ تا 14ربيع‌الاول 63  كمتر از سه سال خلافت كرد و هر سال، جنايتي هولناك را مرتكب شد.

يزيد در محرم 61، واقعه مصيبت‌بار عاشورا را پديد آورد، سپس با كشتار مردم مدينه واقعه حره را موجب شد و در سال 63ق با اعزام لشكر خود به مكه براي سركوبي شورش عبدالله بن زبير، خانه خدا را تخريب كرد.

عبدالله بن زبير در مكه گروهي از مردم را گرد خود جمع كرده و ضمن مخالفت با يزيد خود را خليفه ناميده بود. سپاه شام با محاصره مكه، بر اهالي آن شهر سخت گرفت. شاميان سپس بر روي كوه‌هاي اطراف مكه، منجنيق‏هاي بزرگي نصب كرده و به وسيله‏ آنها شهر را سنگ‏باران كردند. مردم به مسجدالحرام پناه بردند تا زنده بمانند، ولي حصين بن نمير سردار لشكر شام، دستور داد مسجدالحرام را نيز نشانه بگيرند و در اثر سنگ‌باران منجنيق‌ها، خانه خدا تخريب شد. با اين حال سپاه يزيد نتوانست مكه را تصرف كند و اندكي بعد خبر رسيد يزيد در 14 ربيع‏الاول به هلاكت رسيده است. با اين خبر، لشكر شام شهر مكه را به حال خود رها كرد و عبدالله بن زبير، زمام‌دار حجاز شد. پس از آنكه مروان در شام، خود را خليفه ناميد، لشكري را به حجاز فرستاد و عبدالله بن زبير را سركوب كرد.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد