1 صفر - مسلمان شدن سه تن از مشركين مكه - سال هشتم هجرى قمرى

 

عمرو بن ‏عاص، خالد بن ‏وليد و عثمان ‏بن ‏أبى‏ طلحه كه از سران مشرك مكه و از دشمنان و مخالفان رسول ‏خدا صلی الله علیه و آله وسلم بودند، پس از سالها دشمنى و مبارزه با پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم و مسلمانان، سرانجام از مكه به مدينه رفته و در نزد رسول ‏خدا صلی الله علیه و آله وسلم، اسلام اختياركردند.(1)

اين واقعه، بنا به روايت واقدى در هلال صفر سال هشتم قمرى به وقوع پيوست.(2)

بى‏ترديد مسلمان شدن اين عده از مشركان قريش، نه به خاطر باورهاى قلبى و اعتقاد واقعى آنان به مبانى و اهداف اسلام، بلكه چنين روى كردشان به خاطر حفظ موقعيت شخصى و ارضاى خواسته‏هاى نفسانى و شيطانى آنان در پناه اسلام بود.

زيرا رسول ‏خدا صلی الله علیه و آله وسلم از ميان آنان برخاسته و سيزده سال در مكه معظمه كه وطن آنان بود، مردم را به اسلام و يگانگى خدا دعوت كرده بود. اين عده نه تنها به او ايمان نياوردند، بلكه با شديدترين حالت با آن حضرت، مخالفت و دشمنى نمودند و پس از مهاجرت آن حضرت به مدينه منوره، چندين نبرد سرنوشت‏ساز و شكننده بر ضد پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم و مسلمانان را پديد آوردند. پيداست اگر آنان قصد شناخت اسلام و پذيرش آن را داشتند، پيش از اين اقدام مى‏كردند.

اين عده، غير از چند سالى كه اسلام آورده و در عصر رسول خدا  صلی الله علیه و آله وسلم در زمره مسلمانان درآمده بودند، نه پيش از آن و نه پس از رحلت پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم كه بيشترين مدت عمرشان بود، نام نيكى از خود به جاى نگذاشتند. زيرا پيش از مسلمان شدن، با پيامبر  صلی الله علیه و آله وسلم و پس از رحلت آن حضرت، باخاندان پيامبر  صلی الله علیه و آله وسلم و مقام ولايت و امامت، دشمنى كردند.

 

پی نوشت ها:

1- بحارالانوار (علامه مجلسي)، ج21، ص 46؛ تاريخ ‏دمشق (ابن عساكر عسقلاني)، ج16، ص 219 و ج 46، ص 127 112 و تاريخ ‏ابن‏خلدون، ج1، ص 439

2- المغازى (واقدي)، ج2، ص 745

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد