1 صفر - مرحله‏ نهايي جنگ صفين و فريبكاري عمروعاص (37 ق)

 

مرحله نهائي جنگ امام علي علیه السلام با فرمانرواي سركش شام، معاويه بن ابي‏سفيان، در صفين-جنوب شهر رُقه- در اول صفر 37 به وقوع پيوست. زماني كه پيروزي سپاه امير مومنان علیه السلام بر معاويه آشكار گرديد و مالك اشتر چندگام تا كشتن معاويه فاصله داشت، عمرو عاص، حيله‌اي انديشيد و دستور داد اوراق قرآن‌ها را بر فراز نيزه‌ها بزنند تا لشكريان امام علي علیه السلام را از جنگيدن با قرآن برحذر دارند. اين فريب، كارگر افتاد. تعدادي از عناصر منافق كه منتظر فرصت بودند، گروهي ساده لوح را تحريك كردند كه با قرآن نجنگند و كتاب خدا را داور علي علیه السلام و معاويه قرار دهند. آنان سپس براي تحميل نظر خود، اعلام كردند اگر مالك دست از جنگ با قرآن(!) برندارد امام را خواهند كشت. مالك، ناگزير شد دست از جنگ بردارد و نظاره‌گر پذيرش ماجراي حكميت شود.

 

2.ورود كاروان آزادگان سرافراز كربلا به شام(61 ق)

كاروان اسراي كربلا بنابر روايتي روز اول صفر 61، يعني 20 روز پس از واقعه غمبار عاشورا، وارد شام شدند. گرچه يزيد منتظر چنين فرصتي براي استخفاف بيش از پيش اهل بيت عصمت و طهارت سلام الله علیها بود اما به طور ناخواسته و براي نخستين‌بار، فرصتي فراهم ساخت تا نداي اسلام ناب محمدي(ص) در شام طنين افكند.

حضرت زينب سلام الله علیها و امام سجاد علیه السلام در دربار يزيد و مسجد شام، ضمن افشاگري عليه يزيد و معاويه، پيام خون شهيدان كربلا را به مردم شام رساندند و خط اسلام اصيل و مكتب اهل بيت علیه السلام را براي آنها روشن ساختند. در نتيجه اين روشنگري، مردم شام از واقعيت جنايات امويان آگاه و نسبت به يزيد و عمالش خشمگين شدند. گستره آگاهي بخشي آزادگان سرافراز كربلا در شام چنان وسيع بود كه يزيد به كلي صدور فرمان قتل امام حسين علیه السلام و يارانش را تكذيب كرد و گناه آن را به گردن عبيداللَّه بن زياد، والي كوفه، انداخت.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد