4 صفر - رحلت آيت‌الله شاه‏آبادي، از اساتيد حضرت امام(ره) (1369 ق)

 

آيت‌الله العظمي آقا ميرزا محمد علي شاه‏آبادي، فرزند شيخ محمدجواد اصفهاني، در سال 1292 قمري در اصفهان متولد گرديد و مقدمات علوم را از محضر پدر بزرگوارش كه خود از فقها و شاگردان صاحب جواهر بود، فرا گرفت.

سپس از محضر برادرش آقا شيخ احمد بيدآبادي و ميرزا محمدهاشم خوانساري بهره‏مند شد. سپس در تهران، فقه و اصول را از محضر ميرزا حسن آشتياني و عرفان را از محضر ميرزاهاشم گيلاني و فلسفه را از ميرزا ابوالحسن جلوه فرا گرفت و براي تكميل مراتب علمي به نجف و سامرا رفت و در درس آيت‏اللَّه ميرزا محمد تقي شيرازي شركت جست.

ايشان بنا به اصرار والده‏ محترمه خود به ايران بازگشت و در تهران سكونت جست و در مسجد سراج الملك (شاه آباد سابق) به اقامه نماز و ترويج معارف اسلامي پرداخت. در سال 1347 قمري به قم رفت و به تربيت طلاب علوم ديني پرداخت و شخصيت‏هاي بزرگواري چون حضرات آيات امام خميني(ره)، سيد شهاب‏الدين مرعشي نجفي، ميرزا هاشم آملي، محمدرضا مروج طبسي و... را به جهان تشيع عرضه نمود. بعد از 7 سال مجدداً به تهران بازگشت و در مسجد امين‏الدوله‏ بازار، امامت جماعت را به عهده گرفت. از اين استاد فرزانه‏ كتاب‏هاي فراواني بر جاي مانده كه منازِلُ السّالِكين، رساله‏ عقل و جهل، حاشيه كفايه الاصول و... از آن جمله‏اند.

در زماني كه رضاخان، تمام مساجد و منابر را تعطيل نموده بود، آيت اللَّه شاه‏آبادي، نماز جماعت و سخنراني ر‏ا قطع نكرد و زماني كه رضاخان، پوشيدنِ لباس روحانيت را ممنوع كرد، او فرزندانش را به روحاني شدن و پوشيدن لباسِ مقدس روحانيت تشويق كرد و به بركت همين تلاش مُخلصانه، هفت تن از فرزندانِ ايشان، روحاني شدند.

وفات اين عارف بزرگ 4 صفر 1359 ق (برابر با 3 آذر 1328 ش) در 77 سالگي روي داد و پس از تشييعي باشكوه، در رواق ابوالفتوح رازي، در حرم حضرت عبدالعظيم(ع) مدفون گرديد. حضرت امام(ره) درباره ايشان مي‏فرمودند: "من در طول عمرم، روحي به لطافت روح‏آيت‏اللَّه شاه‏آبادي نديدم."

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد