8 صفر - وفات سلمان فارسي (35 ق)

 

روزبه معروف به سلمان فارسي از اهالي منطقه‏ جِي در اصفهان، مردي حق‌جو و توحيدگرا و در ابتدا زرتشتي بود. ولي در اثر آشنائي با نصاري، مسيحيت را از آئين خود برتر ديد. پس از آنكه مسيحي شد و مطلع گرديد حضرت عيسي علیه السلام وعده ظهور پيامبر آخرالزمان صلی الله علیه و آله و سلم را داده‌اند، در جستجوي اخباري از اسلام برآمد. بنابراين راهي حجاز شد تا اينكه او را به بردگي گرفتند و در يثرب به مردي يهودي فروختند.

در اين سالها، پيامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم به مدينه هجرت كردند و سلمان به آرزوي ديدار پيامبر دست يافت و به دين اسلام مشرف شد. پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم او را سلمان ناميدند و او از نزديك ترين ياران رسول خدا گرديد.

سلمان را مردي حكيم، داراي علوم ظاهر و باطن، بسيار فاضل و پرهيزكار و مسلماني هوشمند و مجاهد توصيف كرده‌اند. از كثرت تَقرُّبي كه نسبت به آن حضرت و خانواده‏ عصمت و طهارت داشت، پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم درباره‏ او فرمودند: "السَّلمانُ مِنّا اهل البيت" سلمان از ما اهل‏بيت است. وي در آستانه جنگ احزاب، پيشنهاد تاسيس خندق را مطرح كرد كه مورد پذيرش پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم واقع گرديد.

پس از رحلت حضرت پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم، سلمان از شيعيان علي علیه السلام بود و حديث شريف غدير را بر ديگر مسلمانان يادآوري مي‌كرد. در زمان خليفه دوم، وي را به حكومت مداين منصوب كردند تا از مدينه دور باشد. با اين حال وي با كسب اجازه از اميرمؤمنان علیه السلام اين منصب را پذيرفت. سلمان تا پايان عمر به مدت 19 سال در اين منصب بود تا اينكه در هشتم صفر سال 35 رحلت كرد. مرقد شريف اين صحابي بزرگ پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم در مدائن، در پنج فرسنگي بغداد، قرار دارد.

فیس بوک Facebook فارسی العربی English
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به اداره کل دانش آموختگان جامعة المصطفی العالمیه می باشد