صفحه اصلی > اخبار   
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی
مصاحبه با فارغ التحصیل المصطفی

تعداد بازدید: 1201

آقای عبدالرحمن ملک، طلبه پاکستانی الاصل جامعه المصطفی، دارای تابعیت نروژی و مشغول تبلیغ معارف اسلامی در این کشور می باشد که 23 سال پیش با جامعةالمصطفی آشنا شده است. آنچه در ادامه می­خوانید، گفت وگویی است با این دانش آموخته المصطفی درباره فعالیت­های این روز­های ایشان.

 

- با سلام، خودتان را معرفی بفرمایید.

* عبدالرحمن ملک هستم. اصلیت پاکستانی و متولد عراق و بزرگ شده سوریه و هم اکنون  دارای تابعیت نروژی می باشم.

 

- چند سال است با جامعه المصطفی آشنا شدید و طلبه جامعه المصطفی شدید؟

* سال  1990میلادی  1369 شمسی، 23 سال پیش. بنده در دفتر تبلیغات پرونده داشتم و چندین مرتبه نیز از طرف سازمان تبلیغات برای سالگرد امام(ره) به ایرانشهر و اهواز رفتم.

 

- از آنجا با جامعه المصطفی آشنا شدید؟

* بله. من سال 1995 میلادی تقریبا سه سال و نیم در بانکوک تایلند (2 ساعت دورتر از بانکوک) امام جمعه بودم. حسینیه ای هم بود امام بارگاه می گویند. سال 2002 قبول شدم و خودم در نروژ اداره دارالقرآن را باز کردم.

 

- چند سال نروژ هستید؟

* 11 سال در اسلو پایتخت نروژ هستم.

 

- فعالیت شما در مرکز به چه نحو است؟

* بنده 5تا 5/8 در مدرسه دولتی درس می دهم. از کلاس پنجم تا دهم دروس ریاضی، علوم طبیعی دیانات(مسیحی، اسلام،..). از ساعت 6 تا 5/7 هم درس قرآن می دهم.

 

- درس قرآن در همان دارالقرآن است؟

* بله. در همان دار القرآن است. دو روز شنبه و یک شنبه تعطیل است. من مسئول کل شعبه قرآن در منهاج القرآن، متعلق به اهل تسنن هستم. این مجموعه زیر نظر محمد قادری است که صوفی هستند. من در آنجا درس قرآن و تفسیر قرآن می دهم. 2 سال قبل نیز درس حدیث از صحیح بخاری می دادم. محمد قادری احادیثی از صحیح بخاری انتخاب می کرد و من هم احادیث اهل بیت را یبان می کردم.

 

- در دار القرآن چند دانش آموز دارید؟

* در مدرسه تقریبا 12 بچه، ژسر و دختر و در منهاج القرآن 160 نفر(پسر و دختر) که 7 نفر معلم و یک مدیر  دارد. من معلم چهارم و پنجم و ششم هستم.

 

- نحوه تعامل شما با اهل سنت چگونه است؟

* اولا من عربی که بلدم خیلی اثر می گذارد. پاکستانی ها دنبال کسی بودند که تلفظش خوب باشد و تجوید قرآن وی خوب باشد و به زبان عربی مسلط باشد. لذا سال گذشته من معلم حدیث شدم و بالاترش امسال من معلم تفسیر شدم. دوم من قائل به تقرب مذاهب هستم و همه مساجد می روم حتی با خود وهابی ها هم چندین بار تبلیغ رفتم. با دیگران با تعقل و حکمت راه می روم و هیچ وقت خدا را شکر مشکلی نداشتم. البته چیزی که هست وقتی می پرسند مذهب شما چیست می گویم مسلمان هستم. در منهاج القرآن نمی گویم شیعه هستم، بلکه می گویم مسلمان هستم.

 

- برنامه های جامعه المصطفی چقدر می تواند به طلاب کمک کند؟

* جامعه المصطفی خیلی می تواند کمک کند. من خواهشی که دارم این است که دارالقرآن که مسئولیتش را دارم یک بخشی از جامعه المصطفی شود. آنجا سطح مقدمات درس بدهیم. من تا سطح، لمعتین و اصول فقه را می توانم درس دهم، اما برای بیشتر آنها را اینجا می فرستیم. نکته دوم می خواهم با دانش آموزان نروژی مصاحبه کنم. چه مسلمان و چه غیر مسلمان تا جوان ها را برای کوتاه مدت بفرستیم اینجا، دوره 10 روزه یا یک هفته ای.

 

- امکانات جامعه المصطفی برای طلاب را چگونه ارزیابی می کنید؟

* اولا از لحاظ معنوی و علمی است. دوم جا است. اگر جایی برای ما درست کنند، تا ما بتوانیم بیشتر بچه را فعال کنیم. ما به معلمان و روحانیون نیاز داریم، علی الخصوص آنهایی که زبان بلد هستند، تا به ما کمک کنند.

 

- آموزش جامعه المصطفی برای طلاب جهت تبلیغ در خارج چگونه است؟

تمام برنامه های اینجا عالی است. یکی از مهمترین مسائل روان شناسی است، یعنی آدمی باشد که بداند چگون با مردم سخن بگوید، علاوه بر اینکه فقه و اصول می داند. اخلاق خیلی مهم است با همه مذاهب با حکمت و منطق سخن بگوید. این وقتی است که یک دوره کوتاهی روان شناسی داشته باشیم تا بدانند با مردم چطور صحبت کنند و چه مواردی را نباید با مردم سخن بگویند. دیگری زبان است و تسلط بر آن خیلی مهم است. من 7 زبان بلد هستم(فارسی، عربی، اردو، تایلندی، نروژی، انگلیسی و بلتستانی) ولی از جهات دیگر فقهی و اصولی خیلی کافی است. فکر نمی کنم از لحاظ علمی نقطه ضعف داشته باشد.

 

- استقبال در نروژ چه مقدار است؟

* استقبال خیلی خوب است. با اینکه بیشتر اهل سنت هستند. اگر بتوانیم دار القرآن را راه اندازی کنیم، هم شیعه و هم سنی را می پذیریم. اگر عضویت زیادی داشته باشیم دولت هم حمایت می کند.

 

- در نروژ اسلام ستیزی مطرح است؟

* آنها خودشان می دانند کدام گروه تروریست هستند. خدا رو شکر با ما خوبند. من هم سابقه خوبی دارم و خود منهاج القرآن هم سابقه خوبی دارد. من را می شناسند، لذا کار ثابت به من دادند.

 

- فعالیت های دیگر شما در چه حوزه ای است؟

* بنده کتاب حدیثی به زبان نروژی نیز نوشتم، که امیدوارم جامعه آن را چاپ کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج