صفحه اصلی > اخبار   
پیوندهای مرتبط

سامانه جامع آموزش (سجا)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
دانشگاه مجازی المصطفی
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
بانک جامع تبلیغ
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
اسلام‌کوئست.نت
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
نامه به جوانان غربی (letter4u)
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
سرشمار؛ سرویس نظرسنجی
گفت وگو با «حجت‌الاسلام والمسلمین ‌معارفی»، مدیر کل دانش آموختگان و مبلغان

تعداد بازدید: 1197

اشاره:

بارها گفته شده است که دانش‌آموختگان، مهم‌ترین ثمره تلاش جامعه‌المصطفی و المصطفائیان در بخش‌های گوناگون هستند.

چند سالی است که مسئولان المصطفی، شماری از دانش‌آموختگان را در قالب «گردهم‌آیی دانش‌آموختگان» گرد هم جمع می‌کنند و در هنگام برگزاری آن، مباحث مختلف مطرح می‌گردد.

امسال نیز ششمین گردهم‌آیی دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی برگزار خواهد شد.

در گفت‌وگویی که در ادامه می‌خوانید، با «حجت‌الاسلام والمسلمین ‌معارفی» از اهداف این گردهم‌آیی، بازخورد دوره‌های پیشین آن و مباحثی در این باره سخن گفته‌ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

 

: با عرض سلام، کمی درباره آمار دانش آموختگان، تعداد ملیت‌ها، فراوانی آنها و... توضیح دهید.

: ضمن عرض سلام، طبق آخرین آمار بانک دانش‌آموختگان، حدود 31000 نفر دانش‌آموخته داریم که حدود 19500 نفر آنها در ایران تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده‌اند و مابقی نیز از موسسات آموزشی و دانشگاه های تابعه جامعه المصطفی در دیگر کشورها فارغ التحصیل شده اند.

همچنین هم اکنون حدود 25500 نفر هم در حال تحصیل در ایران و کشورهای دیگر داریم، که به زودی به جمع دانش آموختگان اضافه می شوند. در حال حاضر از 130 کشور دانش آموخته داریم که این امر در کمتر دانشگاه و موسسه آموزشی به چشم می خورد و خیلی از دانشگاه های بین اللملی دنیا این تنوع ملیتی را ندارند.

حال اگر این تعداد دانش آموخته را با تعداد طلابی را که در آینده فارغ التحصیل می شوند جمع کنیم، یک جمعیت چند ده هزار نفری را تشکیل خواهند داد که تا چند سال آینده طراوت این رود پر برکت و شاخه های این شجره طیبه ان شاء الله کل دنیا را فرا خواهد گرفت.

 

: نیازهای اصلی دانش آموختگان جامعه المصطفی را در دنیای امروز چه می دانید؟

: در پاسخ به این سوال باید گفت، دغدغه اولیه دانش آموختگان این است که این ها "داعیان الی الله"باشند و مبلغ اسلام باشند. آرم "داعی الی الله"آرمی است که در قرآن و در فرهنگ اسلامی ما بالاترین آرمی است که یک فرد بتواند به آن نائل شود، آنچنان که در آیه 33 سوره مبارکه فصلت آمده است؛ "وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ".

ما در زیارت ائمه(علیهم‌السلام) وقتی صفات مختلفی را برای امامان(علیهم‌السلام) می خوانیم، گاهی این زیارات مختصر می شود و وقتی می خواهیم به یک صفت یا دو صفت این بزرگواران اکتفا کنیم، می گوییم:"السلام علیک یا داعی الی الله".

دغدغه دانش آموختگان هم همین است و این ها می خواهند "داعی الی الله"باشند. در واقع نیازهای این ها نیز حول همین است و اگر درخواستی هم از ما دارند به خاطر آن دغدغه مقدسی است که این ها دارند. حرف اصلی دانش آموختگان این است که شما چرا این سرمایه را نمی بینید؟

سرمایه به چیزی می گویند که آرام، آرام جمع و انباشت می شود، پس از سال های متمادی و با پس انداز و با یک برنامه متراکم و تبدیل به سرمایه می شود. سرمایه سال های سال می تواند بازدهی داشته باشد. خوب دانش آموختگان هم انتظارشان این است که شما این سرمایه ها را ببینید و مغبون آن کسی است که سرمایه دارد ولی سرمایه اش را نمی بیند، یعنی وقتی شما رفتید و در یک امری سرمایه گذاری کردید و بازار هم به شما رو می آورد و برای بازدهی آن سرمایه ارزش قائل است، مغبون کسی است که این سرمایه را استفاده نکند. آنها می خواهند شما این سرمایه را ببینید و نه اینکه مانع آنها نباشیم بلکه آنها را ببینیم و از آن ها استفاده کنیم.

مراد ما از دیدن دانش آموختگان یعنی باور داشتن آن ها. باور داشتن آنها در حقیقت باور داشتن خودمان است و اولین شرط یک انسان موفق و یک مجموعه موفق خود پنداری مثبت است. اگر کسی خودش را باور نداشته باشد، چطور انتظار دارد دیگران وی را باور داشته باشد؟

گردهمایی نیز همین ویژگی دارد که بخشی از ماهیت ما را به نمایش می گذارد. در گردهمایی جلوه ای از ماهیت ما به نمایش گذاشته می شود که ما یک نهاد متعلق به جمهوری اسلامی ایران و متعلق به قم و متعلق به یک سیستم مرکز مدیریتی در قم نیستیم، بلکه ما یک نهادی هستیم که متعلق به بشریت امروزی و متعلق به آرمان هایی هستیم که امروز خواهان بسیاری دارد.

 

: دست آوردهای اینگونه همایش ها و گردهمایی ها را چه می دانید؟

: در گردهمایی وقتی مهمانان جمع می شوند، خیلی از شبهات مهدویت هم پاسخ داده می شوند، در گردهمایی می توان دید و فهمید که زمینه سازی مهدویت صورت گرفته و می بینیم که از همه کشورها آدم هایی می آیند که در کشور خود مریدان و طرفداران زیادی دارند. ما در گردهمایی می بینیم که زمینه ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حال شکل گرفتن است و ان شاء الله هم اگر بقیه مقدرات الهی فراهم شود دور از دسترس نیست و آن امر که روزگاری دور از دسترس تلقی می شد، یعنی "شکل گیری وحدتی با محوریت محبت اهل بیت در سراسر جهان"امروزه می توانیم جلوه و ظهورش را در این گردهمایی ببینیم.

دانش آموختگان را می توان ثمره جامعه المصطفی نامید. جامعه المصطفی تولیدات زیادی دارد مثلا کتاب چاپ می کند، مقاله می دهد و در کنفرانس ها شرکت می کند، اما محصول و میوه ی اصلی جامعه المصطفی همین دانش اموختگان هستند؛ چون هر کدام از اینها خودشان منشأ اثر هستند و می توانند تالیف داشته باشند و مرکزی را راه اندازی کنند. لذاست که هدف گذاری اصلی جامعه المصطفی هم بایستی به سمت همین دانش آموختگان باشد.

با دیدن دانش آموختگان انسان امیدوار می شود که دنیا به سمت معنویت پیش خواهد رفت و ابزار کار هم مهیا است. فقط باید با یک نظام مندی درستی بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

 

: مسئولیت جامعه المصطفی در قبال دانش آموختگان چیست؟

: جامعه المصطفی یک نهاد "رسالت محور"است و در واقع با سیستم های دیگر آموزشی یک تفاوت ماهوی دارد. چه بسا سیستم های آموزشی دنیا طبق تقسیم کاری که بر اساس آن است خیلی خودشان را مسئول دانش آموختگانشان نمی دانند و می گویند فقط کار آموزش به ما سپرده شده است و دانش آموختگان خودشان بروند و جذب بازار کار شوند. اما از آنجا که جامعه المصطفی یک نهاد "رسالت محور"است، همانگونه که دغدغه آموزش را دارد دغدغه دانش آموختگانش و دغدغه رسالت را با عنایت به هدفش نیز دارد. این دغدغه المصطفی نیز از زمان فارغ التحصیلی آنها آغاز نمی شود؛ بلکه در همه فرآیندهای المصطفی از پذیرش، آموزش، تربیتی و پژوهش و موارد دیگر باید دیده شود، به عنوان نمونه ما کسی را پذیرش کنیم که این فرد دانش آموخته خوبی باشد و یا اینکه ما به نحوی آموزش دهیم که آن فرد مبلغ خوبی شود، پژوهشگر و استاد اخلاق خوبی شود. لذا همه برنامه های ما باید با نگاه و افق دانش آموختگی صورت بگیرد.

جامعه المصطفی علی رغم اینکه کارهای مختلفی را برای دانش آموختگان داشته و دارد، حدود هفت سال است اداره ای به نام "اداره دانش آموختگان"تاسیس کرده، تا به طور ویژه اوضاع دانش آموختگان را رصد کند؛ با دانش آموختگان خود ارتباط داشته باشد و وضعیت جدید جامعه المصطفی را به آنان گزارش دهد و احیانا وضعیت آنان را به جامعه المصطفی به عنوان بازخورد کارهای جامعه المصطفی انتقال دهد.

در حال حاضر حدود 11 هزار ایمیل از دانش آموختگان داریم و ارتباطات ما هفتگی و در مناسبت های مختلف است. هم از طریق "ایمیل"و هم از طریق "سایت دانش آموختگان"با آنان در ارتباط هستیم و گام های کوچکی مثل تامین کتاب مورد نیاز و برخی دوره های دانش افزایی و.... برای آنها برمی داریم.

اما برای به بار نشستن دانش آموختگان نیاز به همت مضاعفی است، نه تنها در جامعه المصطفی بلکه در همه نهادهای همسو و نهادهایی که دغدغه پرچمداری مکتب اهل بیت در سطح جهان را دارند. در این عرصه نیاز به "همت مضاعف"و "حرکت جهاد گونه"خیلی محسوس است.

متاسفانه ما در بحث مدیریت تبلیغ جهانی خیلی مشکل داریم و راه های نرفته و قله های فتح نشده بسیار زیادی پیش روی ماست و نیاز به بازبینی حتی در سطح سیاست ها و راهبردی کلان داریم. باید طرحی نو در انداخت.

 

: گردهمایی امسال در چه تاریخی برگزار می شود و چه تفاوت هایی با گردهمایی ادوار گذشته دارد؟

: امسال ششمین دوره گردهمایی از 26 بهمن الی 5 اسفند برگزار خواهد شد. در واقع این گردهمایی یک کار نمادین و سمبلیک در راستای برنامه ریزی تشکیلاتی برای تمام دانش آموختگان است. در حال حاضر امکان جمع کردن همه دانش آموختگانمان وجود ندارد. زیرا همانطور که بیان شد، جامعه المصطفی حدود سی هزار دانش آموخته دارد و اگر بازدهی آن را فقط 10 درصد هم فرض کنیم (که البته بازدهی حقیقی بالای 80 درصد است) و بگوئیم فقط سه هزار دانش آموخته فعال داریم!! و هر سال 50 نفر را دعوت کنیم شصت سال طول می کشد تا فقط همین تعداد را دعوت کنیم! لذا عملا امکان این وجود ندارد که همه دانش آموختگان را دعوت کنیم.

با این حال گردهمایی دانش آموختگان بسیار امید بخش و به تعبیر رهبر پیوند دل ها و پیوند عزم هاست، ایشان در باره همین اجتماع دانش آموختگی در دوره های گذشته فرمودند:" اجتماع شما (دانش آموختگان) یک اجتماع متفاوتی است. یک اجتماع ممتازی است. از این جور اجتماعات خیلی کارهای بزرگی می تواند صادر شود. وقتی دو دل با هم همراه شد و دو نیرو، دو عزم با یکدیگر پیوند خورد، به خصوص هنگامی که هر کدام از این دو عزم مربوط به دو نقطه خاص از این دنیای وسیع است، با پیوند این عزم ها کارهایی می شود انجام داد که به تنهایی و در یک نقطه از نقاط عالم آن کارهای با عظمت امکان پذیر نیست. "

 

: اهداف برگزاری گردهمایی و شعار این دوره چیست؟

: همین پیوند دل ها و عزم ها یکی از اهداف گردهمایی دانش آموختگان است. یکی دیگر از اهداف گردهمایی استفاده از تجارب موفق یکدیگر است. این ها گل های سرسبد تبلیغ هستند و تجارب خیلی خوبی دارند و تعامل و انتقال تجربیات آن ها به یکدیگر برای جامعه المصطفی هم خیلی مهم است و می تواند منشا کارهای بزرگی برای آینده دانش‌‌ آموختگان باشد.

تقویت روحی و معنوی دانش آموختگان از دیگر اهداف ما برای برگزاری گردهمایی دانش آموختگان است. و این جزء اهداف عالی ما می باشد، زیرا افرادی که سال های سال از جمهوری اسلامی ایران دور بودند و برخی هم حتی دانش‌آموخته خارج از کشور هستند و حتی یک بار هم به ایران نیامده اند. اینها برای اولین بار می آیند و در یک فضای اسلامی نفس می کشند. لذا در این چند روز ما با گذاشتن برنامه معنوی گوناگون سعی در  تقویت روحی و معنوی  دانش آموختگان داریم که خودشان می گویند ما در این چند روز به اندازه یک عمر توشه برمی داریم.

هدف دیگر ما تقویت بنیه علمی دانش آموختگان است. اینکه این ها سال های سال دور بودند و لذا می آییم و آن نیازهای اصلی که آنها نیاز دارند در اختیار آنها قرار می دهیم. هدف دیگر از گردهمایی این است که ما زمینه یک ارتباط متقابل و دو سویه را با دانش آموختگان برقرار کنیم به این صورت که ما از تجارب دانش آموختگان و به تعبیر رهبری این "مجاهدان صفوف مقدم جهاد" استفاده کنیم تا بتوانیم پشتیبان خوبی برای آنها باشیم.

آشنایی دانش آموختگان با نهادهای فعال فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را می توان از هدف دیگر جامعه المصطفی از این گردهمایی دانست، تا اینها با نهاد های همسو هم آشنا شوند تا بتوانند از این ظرفیت های موجود در راستای هدفشان بیشتر و بهتر استفاده کنند.

ما برای هر کدام از این اهداف وزن و ضریب اهمیتی را مشخص کردیم؛ مثلا وزن برنامه های روحی و معنوی بسیار بالا دیده شده است. زیرا شاید ما در این چند روز نتوانیم خیلی از مطالب علمی اینها را تقویت کرد. اما از لحاظ روحی و معنوی می شود با برنامه ریزی کار تاثیر گذاری برای اینها انجام داد.

لذا بنابر وزن هر کدام از این اهداف ما برنامه ریزی کردیم که در مجموع یازده برنامه معنوی تدارک دیده شده است و نه برنامه آشنایی متقابل دانش آموختگان و جامعه المصطفی تدارک دیده شده است  و هشت برنامه علمی دیده شده است که در واقع کارگاههای علمی و کاربردی و مهارتی است. همچنین پنج برنامه آشنایی با نهادهای همسو در نظر گرفته شده است که به یاری خداوند امسال هم بتوانیم برنامه های خوبی برای دانش آموختگان داشته باشیم.

ششمین گردهمایی دانش آموختگان را ما با محوریت و شعار "روش هایی افزایش کارآیی و بهره وری دانش آموختگان"برگزار خواهیم کرد و از همه مهمانان درخواست کردیم که مقاله و نوشته ای را به ما ارائه کنند تا ببینینم چطور می شود بهره وری دانش آموختگان در کشورهای مختلف را افزایش دهیم.

 

: مهمانان گردهمایی ششم چه تعداد و چه افرادی هستند؟

: تا به حال و در گردهمایی های گذشته حدود دویست نفر در قالب گردهمایی ها به جمهوری اسلامی ایران آمده اند. اوائل تعداد این ها خیلی کم بود مثلا اولین گردهمایی را با 23 نفر از دانش آموختگان آغاز کردیم و این روند را ادامه دادیم و هر سال بر تعداد آنها افزودیم و برای ششمین گردهمایی که امسال برگزار می شود، میزبان 59 نفر خواهیم بود، که ان شاء الله بتوانیم میزبان خوبی برای آنها باشیم.

همان طور که مشاهده می کنید تعداد این عزیزان نسبت به دور اول حدود سه برابر شده است و نیز برنامه های متنوعی هم برای آنان دیده شده است. همچنین تنوع ملیتی ما هم بیشتر شده است و این 59 نفر از 47 کشور مختلف هستند و این تنوع کشوری را در کمتر اجتماعی می توانید ببینید. این نشان از سنگینی کار این گردهمایی دارد و شما باید از 47 کشور مهمان پذیرایی و استقبال و تهیه ویزا و اطلاع رسانی و موارد دیگر داشته باشید.

میهمانان گردهمایی امسال از دانش آموختگان فعال و فرزانه المصطفی و دارای فعالیت های بسیار خوب اجتماعی در دنیا هستند؛ چندین نفر از این مهمانان در شبکه تلویزیونی کشور خودشان حضور فعال دارند و برخی از اینها در کسوت استادی در حوزه ها و مراکز دانشگاهی مشغول هستند، برخی در فضای مجازی فعال هستند و برخی از اینها به عنوان شخصیت های مطرح در منطقه خویش هستند. حدود ده نفر این ها روسای انجمن های جامعه المصطفی در آن کشور هستند.

 

: چه بخش های از جامعه المصطفی با ششمین دوره گردهمایی همکاری دارند؟

: به فرموده رئیس جامعه المصطفی گردهمایی یک برنامه فرا بخشی است و متعلق به جامعه المصطفی است و تمام بخش های جامعه المصطفی در گیر این گردهمایی باید باشند. در آیین نامه هم همین طور دیده شده است. کار تشریفات گردهمایی با "کمیته تشریفات جامعه المصطفی"است که همکاران عزیز در معاونت ادرای- مالی و جناب آقای طاهری مسئولیت آن را برعهده دارند. کمیته دیگر "کمیته علمی- فرهنگی"است که مسئولیت تنظیم برنامه ها و پیگیری برنامه ها را دارد و مسئولیت این کمیته با همکاران ما در معاونت های پژوهش و معاونت فرهنگی-تربیتی و اداره کل روابط عمومی است که دوستان گرامی حجج اسلام بکایی، صادقی پناه و اوصیاء  کارهای آن را دنبال می کنند.کمیته دیگر "کمیته تبلیغات"است که وظیفه معاونت فرهنگی تربیتی اصلی آنان اطلاع رسانی و تبلیغات گردهمایی می باشد و مسئولیت کار سنگین آن با همکار گرامی ام حجت الاسلام و المسلمین کاظمی است.

ما در هر گردهمایی به عنوان خروجی گردهمایی علاوه بر ویژه نامه خبری یک ویژه نامه علمی هم منتشر می کنیم که در ویژه نامه علمی دست آوردهای علمی این گردهمایی را به صورت جزوه چاپ می کنیم و در اختیار دوستان قرار می دهیم.

همچنین در هر گردهمایی برای رسیدن به اهداف یک ارزیابی جامع و کاملی صورت می گیرد. یعنی یک تیم ارزیاب با ما همکاری می کنند که وظیفه این کار هم با واحد نظر سنجی جامعه المصطفی است. و حاصل کار اینها به صورت یک جزوه بالغ بر دویست صفحه تمام نظرات دانش آموختگان را به ما منعکس می کنند و این بالندگی که در بخش گردهمایی وجود دارد به خاطر همین نظر سنجی هایی است که از دوره های گذشته تا به امروز بوده است.

 

: ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج